Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2020, 00:00

Jedlo nás ovplyvňuje. Popcorn tlmí depresie, masť drží mozog v kondícii a s tuniakom pomaly

To, čo zjete, má vplyv na telo aj na psychiku.

Jedlo nás ovplyvňuje. Popcorn tlmí depresie, masť drží mozog v kondícii a s tuniakom pomaly
Zdroj: Pixabay

Ste hladní? Tak si dajte pozor na to, čo si naložíte na tanier. Všetko, čo zjete, má totiž priamy vplyv nielen na telo, ale aj na psychiku. A často nečakaný.

S cukrom na horskej dráhe

Za najdôležitejší orgán sa považuje mozog. Ten riadi nielen trávenie, činnosť srdca, pohyb, reč, myslenie, pamäť, ale aj emócie. A je pravda, že mozog "frčí" na cukroch.

Pokiaľ ho však chcete uspať čokoládovými koláčikmi, nerobte to. Jednoduché cukry totiž fungujú tak trochu ako jazda na horskej dráhe, majú rýchly nástup a bohužiaľ aj rýchly zostup.

Takže, či ste si chceli "obaliť nervy" sladkosťami, dosiahnete opak. Odborníci na výživu odporúčajú dať mozgu skôr takzvané zložené cukry, ktoré sa pozvoľne uvoľňujú do krvi.

Nájdete ich napríklad v ovocí, celozrnnom pečive, strukovinách, zemiakoch či v zelenine. A čo sa stane, keď sa budete hrať na askéta a nebudete jesť žiadne cukry? Telo sa vám "odvďačí" zlou náladou, podráždenosťou a nervozitou.

Zaujímavosti, ktoré ste o bežných potravinách nevedeli, si pozrite v galérii:

Zdravé tuky

Medzi zdravé "palivá", ktorá nakopnú mozog, patria aj esenciálne mastné kyseliny (sú v morských rybách, orechoch, rastlinných olejoch). Ich nedostatok zhoršuje reflexy a zmyslové vnímanie.

Dôležité sú aj aminokyseliny, podstatné pre svaly, vlasy aj pokožku. Tieto látky regulujú aj tvorbou hormónov. Ich dostatok či nedostatok ovplyvňuje váš duševný stav.

Určite ste počuli o "hormóne šťastia" serotoníne či dopamíne, ktorý má na svedomí pocity, akými je eufória, radosť, spokojnosť. Aby vám tieto hormóny nechýbali, mali by ste si dopriať jedlo s aminokyselinami, ako sú vajcia, morské aj sladkovodné ryby, ryža, olejniny (mandle, lieskové alebo vlašské orechy) alebo chudé hydinové mäso.

Voda je najviac

Mozog je z 80 percent tvorený vodou. Preto je potrebné, aby ste pili čo najviac. V letných mesiacoch, kedy sa veľa tekutín odvádza potom, je vhodné zvýšiť dennú dávku aspoň na tri litre denne.

Čo by ste mali piť? Vodu, riedené džúsy, nápoje bez cukru. Keď zabudnete dodržiavať odporúčaný pitný režim, riskujete dehydratáciu. Vaše telo je na nedostatok tekutín príliš citlivé a môže vás vytrestať pocitom slabosti, nepokojom, únavou alebo podráždenosťou.