Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2019, 00:00

Vedci zistili, ktoré potraviny nezvratne zabíjajú mužskú plodnosť

  • Výskumy mávali v minulosti v hľadáčiku mužov, ktorých vek sa šplhá k tridsiatke a vyššie.
  • Aktuálna štúdia Harvardskej univerzity sa tentoraz rozhodla preskúmať, v akej kondícii sú spermie mladších mužov.
  • Zabijakov mužskej plodnosti treba hľadať v kuchyni.
Vedci zistili, ktoré potraviny nezvratne zabíjajú mužskú plodnosť
Zdroj: Pixabay

Priemyselne spracované potraviny vystavia bunky, ktoré produkujú spermie, oxidačnému stresu a nakoniec ich zahubia. Jedlá ako pizza, čipsy či sušienky nenávratne zabíjajú bunky produkujúce spermie a telo ich už potom nedokáže nahradiť, uvádza iDnes.cz.

Pokles kvality ľudských spermií zaznamenávajú vedci už dlho a potvrdzujú ho mnohé štúdie. Výskumy však mali v hľadáčiku mužov, ktorých vek sa šplhá k tridsiatke a vyššie. Aktuálna štúdia Harvardskej univerzity sa tentoraz rozhodla preskúmať, v akej kondícii sú spermie mladších mužov.

Do štúdie bolo zahrnutých tritisíc mladíkov, ktorých priemerný vek dosahoval devätnásť rokov. Podrobné detaily o ich zdravotnom stave mali odborníci k dispozícii vďaka vyšetreniam pred nástupom do dánskej armády.

Vedci sa okrem merania kvality spermií, teda ich koncentrácie, počtu a pohyblivosti, zamerali na jedálniček chlapcov, aby odkryli prípadnú súvislosť. Podľa stravovacích návykov rozdelili mladíkov do štyroch skupín.

Prví vyhľadávali "junk food", teda potraviny s vysokým kalorickým obsahom a nízkou výživovou hodnotou: priemyselne spracované potraviny, pizzu, čipsy, sušienky, hranolky, sladké nápoje.

Druhú skupinu tvorili klasickí vegetariáni a chlapci v tretej skupine sa držali stravy, ktorá pozostávala z rýb, kurčiat, zeleniny a ovocia. Štvrtú kategóriu vedci pomenovali po typickom dánskom sendviči "smørrebrød". Títo muži totiž prijímali stravu zloženú z údenín, pečiva, majonézy, mlieka a rýb.

A aký jedálniček mladíkom zaisťoval najkvalitnejšie spermie? Vyhrali tí, ktorí na tanieri dávali prednosť rybám, kurčatám, zelenine a ovociu. Hneď za nimi sa umiestnili vegetariáni. Mladíci zo skupiny "smørrebrød" obsadili tretie miesto.

Najhoršie na tom boli vyznávači "západného" štýlu stravovania (junk food). Práve oni nakoniec úplne prepadli v teste, ktorý zisťoval množstvo Sertoliho buniek (ide o somatické bunky semenotvorného kanáliku semenníkov, kľúčové pri dozrievaní spermií, pozn. red.), ktoré produkujú spermie.

Zistenia majú zásadný a rozsiahly význam. Nezdravá strava totiž podľa týchto výsledkov ničí množstvo a kvalitu spermií, čo je však ešte podľa vedcov možné postupne zmeniť zlepšením jedálnička. Čo je však horšie, nekvalitná strava dokáže bunky, ktoré spermie produkujú, zlikvidovať.

Je to kvôli tomu, že je chudobná na antioxidanty a vystavuje telo oxidačnému stresu. A pozor, bunky "vyzabíjané" čipsami a sladkými nápojmi už podľa vedcov nie je možné nahradiť.

Do devätnástich rokov tak môžu mladí muži dostať svoje reprodukčné schopnosti do stavu, ktorý sa už nebude dať zvrátiť. "Štúdia je ukážkou toho, akú moc má jedálniček na funkciu semenníkov. Zlé stravovanie v mladosti môže znamenať zmeny, ktoré si so sebou muži ponesú celý život," komentoval závery štúdie Allan Pacey zo Sheffieldskej univerzity.

Ticketportal.sk