Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.12.2018, 08:00

Detox, pôst a očistné kúry zdravý človek nepotrebuje. Kedy a komu môžu najviac ublížiť?

  • Detoxikáciou zasahujeme do prirodzených telesných pochodov.
  • Nutričná terapeutka a odborníčka na výživu pomenovala potraviny, ktoré slúžia ako zdravá náhrada detoxikácie a očistných kúr.
  • Problémom pri pôstoch je, že namiesto toho, aby nám ubúdalo tukového tkaniva, strácame glykogén, vodu a svalovú hmotu.
Detox, pôst a očistné kúry zdravý človek nepotrebuje. Kedy a komu môžu najviac ublížiť?
Zdroj: Pixabay

Detoxikácia je v mediách a diskusiách ospevovaná ako záruka očisty organizmu, ktorú potrebujeme z času na čas všetci. S tým je spojená aj odporúčaná periodicita, v akej sa jej máme držať. Aký je na to pohľad odborníka na výživu?

"Ak sa ľudia stravujú dlhodobo správnym spôsobom a dodržiavajú zásady racionálneho stravovania bez veľkých excesov, tak nevidím dôvod na zaradenie očistných rituálov," hovorí Monika Tělupilová, nutričná terapeutka a nutričný garant projektu CEFF (Certified E-Friendly Food, Potraviny a doplňky stravy bez zbytečné chemie).

Tvrdí, že dlhodobé dodržiavanie vhodnej životosprávy má oveľa pozitívnejší prínos pre telo a je aj omnoho šetrnejší. "Navyše naše telo má veľmi dobre vyvinuté procesy, akými sa vyrovnáva s prísunom nežiaducich látok, takže nie je nutné do týchto prirodz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.