Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2018, 10:25

Kedysi sa hovorilo o zázraku, dnes o čírom jede. Odborníci varujú pred kokosovým olejom

Zázračný kokosový olej. Pomáha zlepšiť kvalitu vlasov, vyčerpanosť aj hemoroidy.

kokosový olej
Zdroj: pixabay.com

Naviac, je zdravou náhradou tuku. Tento obraz kokosového oleja však odmieta jedna z harvardských profesoriek Karin Michelsová. Podľa nej je kokosový olej dokonca jednou z najhorších vecí, ktoré môžu ľudia zjesť. Je pre ľudské zdravie rovnako "dobrý" ako čistý jed, píšu Lidovky.

Michelsová to v júli uviedla na prednáške, ktorú nazvala „Kokosový olej a ďalšie výživové chyby“ a ktorú zverejnila aj na YouTube.

Svoje varovania založila Michelsová najmä na vysokom podieli nasýtených tukov, ktoré kokosový olej obsahuje. Práve nasýtené tuky pritom zvyšujú LDL cholesterol, ktorý má vplyv na upchávanie ciev a tým zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. 

Horší ako sadlo

Kokosový olej obsahuje viac ako 80 percent nasýtených tukov, čo je dvakrát viac, ako je v bravčovej masti a o 60 percent viac ako v tuku, ktorý sa vypečie z hovädzieho mäsa. 

Minulý rok vydala americká asociácia zaoberajúca sa srdcom (American Heart Association) odporúčanie, v ktorom revidovala poznatky o kokosovom oleji. No až tri štvrtiny Američanov stále považuje kokosový olej za zdravý. No s týmto tvrdením súhlasí iba tretina výživových poradcov.

Podľa autorov správy je rozdiel vo vnímaní kokosového tuku spôsobený hlavne dobrou propagáciou, ktorú má kokosový olej. "Pretože kokosový olej zvyšuje riziko LDL cholesterolu, ktorý zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, a nemá žiadne známe vyvažujúce priaznivé účinky, neodporúčame ho používať," zhrnula asociácia.

Viac negatív a takmer žiadne pozitíva

Aj ostatné organizácie varujú pred jeho používaním. "Kokosový olej môže byť súčasťou jedálnička, ale pretože má vysoký podiel nasýtených tukov, mali by sme ho konzumovať málo, iba ako súčasť vyváženej zdravej stravy," uviedla Britská výživová organizácia a dodala, že v súčasnej dobe neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by uvádzali zdravotné výhody, ktoré vyplývajú z konzumácie kokosového oleja.

„Kokosový olej je z 86 percent nasýtený tuk, čo je zhruba o tretinu viac, ako má maslo," uviedla pre The Guardian Victoria Taylorová, britská odborníčka na výživu.

„Objavili sa špekulácie, že niektoré nasýtené tuky, ktoré sú prítomné v kokosovom oleji, sú lepšie ako ostatné nasýtené tuky, ale zatiaľ nemáme k dispozícii dostatočne kvalitný výskum, ktorý by nám dal definitívnu odpoveď," dodala.

Pre zníženie LDL cholesterolu je teda vhodnejšie nahradiť kokosový olej napríklad olivovým alebo slnečnicovým. Kokosový olej tak nemusí byť ani vhodnou náhradou za palmový, od jeho požívania sa v posledných rokoch masívne upúšťa.

Faktom a mýtom okolo zdravej výžive sme sa venovali aj v HNtelevízii v rozhovore s nutričnou poradkyňou: 

Ticketportal.sk