Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2018, 09:00

Pstruh je nový losos. V Číne podvodné praktiky podporili kontroverzným zákonom

  • Hoci sa obe ryby vzhľadovo líšia, ich mäso má podobnú farbu. Čínskym úradom to však postačuje.
  • Pstruh lososovitý (dofarbený pstruh dúhový) a losos sú odteraz podľa čínskych zákonov jedno a to isté.
  • Pstruh sa tak môže predávať pod označením "losos".
Pstruh obsahuje množstvo omega-3 mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre ľudský organizmus.
Zdroj: pixabay.com

Rozhodnutie vyvolalo silnú kritiku verejnosti. Ide pritom o reakciu na zistenie čínskej štátnej televízie CCTV. Jej redaktori odhalili, že až tretina v Číne predaných lososov sú v skutočnosti pstruhy dúhové, uvádza iDnes.cz.

Úrady sa však túto praktiku nerozhodli zakázať, naopak, podporili ju. Hoci sa obe ryby vzhľadovo líšia, ich mäso má podobnú farbu. Pstruh dúhový (lososovitý) je navyše značne lacnejší ako losos.

Ryby sa líšia aj tým, kde žijú - pstruh je sladkovodná ryba, na druhej strane losos trávi väčšinu života v mori. Podľa britskej BBC čínska verejnosť rozhodnutie kritizuje. Hashtag #RainbowTroutBecomesSalmon (pstruh dúhový sa stal lososom) sa na sociálnej sieti Weibo stal trendom.

"Pstruhy musí byť zmätené. Po toľkých rokoch sa ich identita zrazu zmenila na lososy," napísal jeden z jej užívateľov. "Ak štandardy v priemysle určujú predajcovia, môžu si študenti známkovať vlastné testy?" - pýtal sa iný.

Niektorí diskutujúci vyjadrili obavy nad množstvom parazitov v mäse pstruhov. V Číne je totiž obvyklé jesť mäso surové. "Ak sú v lososovi parazity, nemá to nič spoločné s tým, či je chovaný v sladkej, alebo slanej vode," stojí vo vyjadrení Čínskej rybárskej asociácie.