Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2018, 11:05

Zlá správa pre nadšencov Oktoberfestu. Ceny piva dosiahnu doterajšie maximá

Pivo na mníchovskom festivale Oktoberfest tento rok opäť zdražie.

Zlá správa pre nadšencov Oktoberfestu. Ceny piva dosiahnu doterajšie maximá
Zdroj: oktoberfest.de

Cena za liter sa bude pohybovať od 10,70 do 11,50 eura, informovala tento týždeň radnica bavorskej metropoly. Vlani mohli hostinskí penivý mok predávať za sumu v rozmedzí 10,60 až 10,95 eura.

Hranica 11 eur tento rok padla prvýkrát. Každoročné zdražovanie piva patrí k menej obľúbeným tradíciám festivalu v Mníchove. Cena nepretržite rastie už desiatky rokov.

V roku 1971 bolo možné kúpiť litrový "krígeľ" za 2,50 marky (dnes v prepočte asi 1,24 eura). Hranicu desiatich eur prvýkrát prekročili v roku 2014, tento rok padla hranica 11 eur.

Za litrák piva si návštevníci Oktoberfestu tento rok priplatia oproti vlaňajšku 55 centov. V predchádzajúcich rokoch sa pritom zdraženie pohybovalo medzi 25 a 30 centami.

Podľa hovorcu pohostinstiev Petera Inselkammera je hlavným dôvodom relatívne vysokého nárastu ceny piva predovšetkým prudké zvýšenie zvláštnych prirážok k nájmu, ktorý musí hostinskí platiť mestu. 

Prirážku zaviedol Mníchov ešte len vlani. Chcel tak pokryť zvýšené náklady na bezpečnostné opatrenia v súvislosti s teroristickou hrozbou. Na rozdiel od piva budú nealkoholické nápoje stáť tento rok na Oktoberfeste zhruba rovnako ako vlani, niektoré z nich dokonca zlacnejú.

Za liter vody sa zaplatí v priemere 8,72 eura, za liter limonády 9,27 eura. Podľa Inselkammera chceli zachovaním výšky cien nealkoholických nápojov na minuloročnej úrovni hostinskí ukázať, že sú na Oktoberfeste vítané aj rodiny s deťmi.

Počiatok pivných slávností, ktoré sa postupne premenili v obrý komerčný podnik, spadá do októbra 1810, kedy po svojej svadbe usporiadali bavorský korunný princ Ľudovít a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pre obyvateľov kráľovstva na lúke za Mníchovom slávnosť s konskými dostihmi.

Akcia mala úspech a začala sa konať pravidelne ako októbrová slávnosť (Oktoberfest). Svoj názov si udržala aj po tom, čo kvôli teplejšiemu počasiu jej začiatok organizátori posunuli na september.

Tento rok sa Oktoberfest bude konať od soboty 22. septembra do nedele 7. októbra. Vlani mníchovský sviatok piva navštívilo 6,2 milióna ľudí a zlatistého moku sa vypilo 7,5 milióna litrov.