Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2018, 09:46

Ak ste milovníci piva, nenechajte si ujsť festivaly minipivovarov. Štartujú už dnes v Prahe

Na dva festivaly minipivovarov môžu dnes ľudia vyraziť do Prahy. Oba potrvajú do soboty.

Ak ste milovníci piva, nenechajte si ujsť festivaly minipivovarov. Štartujú už dnes v Prahe
Zdroj: Reuters

Päťdesiatka minipivovarov z Česka bude ponúkať svoju produkciu na Rašínovom nábreží, 64 českých minipivovarov a tri rakúske sa predstavia v Kráľovskej záhrade Pražského hradu.

Počet minipivovarov v ČR dlhodobo stúpa. Návštevy šiesteho ročníka degustačného festivalu Pivo na Náplavce budú môcť ochutnať aj špeciál uvarený pre túto akciu nazvaný Vltavská čubička.

"Vyrobí ho Kraslický pivovar Krušnohor - najobľúbenejší pivovar návštevníkov minulého ročníka festivalu - a pôjde o vrchne kvasenú pšeničnú osmičku," uviedol riaditeľ festivalu Jiří Sedláček.

V minulom roku na festival prišlo viac ako 10 tisíc ľudí. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch sa pivá budú čapovať výhradne do degustačných pohárov, ktoré budú usporiadatelia predávať v súprave s festivalovým katalógom, táckou a perom za stokorunu. Snažia sa tak zabrániť plytvaniu jednorazovými plastovými téglikami, uviedli.

V hudobnom sprievodnom programe vystúpia skupiny Plastic People of the Universe a frufru. Na ochutnávanie rôznych značiek a typov piva sa zameriava aj siedmy ročník podujatia v Kráľovskej záhrade.

Vstupeniek je ako každoročne na každý deň z bezpečnostných dôvodov 1250, na mieste sa budú predávať za 475 korún (cca 19 eur), čo je oproti vlaňajšku zdraženie o 25 korún (takmer 1 euro).

Po zaplatení vstupného je degustácia piva zadarmo. Akcií s ochutnávkou pív od malovýrobcov je v hlavnom meste možné navštíviť mnoho. Festival zameraný na vrchne kvasené pivá v máji hostilo Karlínske námestie, 40 minipivovarov sa prezentovalo o prvom júnovom víkende na siedmom ročníku Žižkovského pivobrania. V Žlutých lázních sa vlani na konci septembra predstavili minipivovary na Septemberfeste.

Počet českých minipivovarov s výrobou do 10 tisíc hektolitrov piva ročne dlhodobo rastie, rýchlosťou približne jeden týždenne.

Vlani ich pribudlo zhruba 50 a teraz ich je viac ako 400. Na produkciu väčšiny z nich nedosahuje ani 1000 hektolitrov. Pivo z minipivovarov tvoria iba malý zlomok slovenskej spotreby.

Ticketportal.sk