Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2018, 10:00

"Škandál" okolo švédskych mäsových guličiek. Špecialita pochádza z Turecka

  • Ide pravdepodobne o najznámejší pokrm zo švédskej kuchyne.
  • No obľúbené guličky, ktoré sa prelievajú smotanovou omáčkou, podľa všetkého pochádzajú z úplne iného konca Európy - z Turecka.
"Škandál" okolo švédskych mäsových guličiek. Špecialita pochádza z Turecka
Zdroj: Flickr.com

Minulý týždeň sa na oficiálnom švédskom Twitterovom účte objavil provokatívny príspevok:" Švédske mäsové guličky sú v skutočnosti založené na recepte, ktorý priviezol kráľ Karol XII. z Turecka na začiatku 18. storočia. Držme sa faktov!"

Švédske guličky sú asi najvýraznejším symbolom miestnej gastronómie a Švédi ich považujú za svoju národné jedlo.

Skutočnosť, že tradičný recept vlastne vychádza z tureckej kuchyne vyvolal na sociálnych sieťach množstvo vtipných reakcií. "Celý môj život bolo klamstvo..." komentoval príspevok švédsky užívateľ.

"Nebuď na seba taký tvrdý! Je čas na nový začiatok" odpovedal mu správca oficiálneho twitterového účtu Švédska.

Tureckí užívatelia prijali správu s radosťou: "Som Turek a milujem švédske mäsové gule. Ďakujem za vašu úprimnosť," napísal jeden z nich.

Vo svete sa pokrm stal notoricky známym predovšetkým vďaka nábytkárskej firme IKEA, ktorá mäsové guličky tradične podáva ako vlajkovú loď svojho občerstvenia. Jedlo tak môžu nakupujúci ochutnávať po celom svete od Hong Kongu po Venezuelu.

Otázka pôvodu tradičných pokrm sa však netýka iba Švédska. Množstvo národných jedál pochádza z iných regiónov, ako by sme si mysleli. Napríklad croissant, ktorý sa z Viedne dostal do Francúzska až v 19. storočí. Korene amerického hamburgeru siahajú až do Nemecka.