Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2018, 09:00

Hladovka, šampanské alebo čokoláda? Svätý Valentín sa prekrýva so začiatkom pôstu

Už viete, čo si dáte zajtra 14. februára na sviatok všetkých zaľúbených?

Hladovka, šampanské alebo čokoláda? Svätý Valentín sa prekrýva so začiatkom pôstu
Zdroj: Flickr.com

 Tento rok bude voľba menu mimoriadne zložitá. Mnohí kresťania si budú môcť položiť ťažkú otázku - osláviť Valentína alebo začať pôst na Popolcovú stredu? Pred náročnou voľbou sa ocitáme po prvýkrát od druhej svetovej vojny.

"Nemôžem sa dočkať stredy. Všetkým budem hovoriť: Si milovaný ale zomrieš," povedal Christopher James, profesor na teologickom seminári presbyteriánskej Dubuqueskej univerzity.

Kresťanské cirkvi vyzývajú svojich členov, aby počas 40-dňového pôstneho obdobia, ktoré trvá až do veľkonočnej nedele, prinášali rôzne obete, vrátane obmedzovania sa v jedle, rozjímania a väčšej aktivite v charitatívnej oblasti. 

Americké rímsko-katolícke diecézy, v ktorých žije množstvo ľudí írskeho pôvodu, často udeľujú na pôst výnimku. Napríklad, keď pôst vylučuje konzumáciu mäsa a začína sa na deň svätého Patrika, patróna Írska, dovolia jesť tradičnú hovädziu sekanú s kapustou. 

Na svätého Patrika sa zvyčajne vypije aj viac alhoholu.

Žiadnu takú výnimku ale nedali v roku 1945, kedy sa naposledy prekrývala Popolcová streda so sviatkom svätého Valentína.

"Popolcová streda a Veľký piatok sú jediné dva dni v roku, kedy je nevyhnutný pôst a abstinencia," upozornil veriacich biskup Richard Malone v meste Buffalo v štáte New York.  Biskup odporúča, že ak chcú ľudia oslavovať, mali by tak urobiť o deň skôr.

Kalendár nám tento rok pripravil aj ďalšiu skúšku. Veľkonočná nedeľa pripadá na sviatok všetkých bláznov, na 1. apríla.