Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2018, 00:01

Dajte si v januári pauzu od alkoholu. Pomôžete tým vašej duši aj pečeni, odkazujú britskí experti

Vianočné večierky, sviatky, Silvester. V decembri pijeme viac alkoholu ako po zvyšok roka.

Dajte si v januári pauzu od alkoholu. Pomôžete tým vašej duši aj pečeni, odkazujú britskí experti
Zdroj: Flickr

Experti preto radia, naplánujte si prestávku. Vo Veľkej Británii sa začala veľká kampaň - Dry January, ktorá podporuje ľudí v tom, aby sa aspoň na 31 dní úplne vzdali alkoholu, píše Mirror. 

Je nealkoholický január naozaj dobrý pre naše zdravie? Odborníci sa zhodujú, že po decembrovom hodovaní by si naše telo malo dopriať prestávku. 

Podľa prieskumu spoločnosti YouGov si toto novoročné predsavzatie dalo až 3,1 milióna ľudí vo Veľkej Británii. Takto "na sucho" chcú začať rok 2018. 

Richard Piper, generálny riaditeľ spoločnosti Alhohol Concern tvrdí, že január bez alkoholu je národnou kampaňou, ktorá má meniť životy a dáva ľuďom impulzy a podporu, ktorú potrebujú na obnovenie svojich vzťahov. 

"Výhody vzdania sa alkoholu sú ohromujúce. 49 percent ľudí schudne, 62 % lepšie spí a 79 % ušetrí peniaze. Alkohol je v Spojenom kráľovstve najčastejšou príčinou úmrtia, zlého zdravotného stavu a chorôb pre ľudí vo veku 15-49 rokov."

Podľa Dr. Pipera  počas "suchého januára" môžu ľudia prevziať kontrolu nad svojim pitím a užívať si výhody. Budú sa cítiť lepšie dnes aj v budúcnosti. 

Výskumy britských expertov potvrdzujú, že až tretina ľudí, ktorí vydržali mesiac bez alkoholu, si tento čas predĺžila o ďalší mesiac. 72 percent z nich pije menej ešte pol roka. 

Portál The Independent  pripomína, že pre mnohých je nealkoholický január "myšlienkou, ktorá prichádza z pekla". Ale Briti budú pokúšať svoju trpezlivosť. Chcú si totiž očistiť svoju dušu aj pečeň, zlepšiť svoje telesné aj duševné zdravie. 

A kto by si mal naordinovať suchý január? Medzi najviac ohrozené skupiny patria ľudia vo veku 35-54 rokov. V rámci Veľkej Británie sú to najmä obyvatelia Severného Írska.