Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2021, 00:00

Pomáha pri kašli, chudnutí aj nespavosti: Poznáte túto bežnú, ale prehliadanú superpotravinu?

  • Naši predkovia ho používali nielen ako prírodný liek, ale aj v kuchyni.
  • Moderná medicína naň bohužiaľ trochu zabúda.
  • Pritom je dokonalou ingredienciou nielen pri príprave sladkých pokrmov, ale aj pri varení pokrmov z mäsa či v šaláte.
  • Jeho druhou stránkou sú však jeho zdravotné benefity.
Pomáha pri kašli, chudnutí aj nespavosti: Poznáte túto bežnú, ale prehliadanú superpotravinu?
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Existuje viac ako 300 druhov medu. Záleží na jeho pôvode, na kvetoch, ktoré včely navštevovali a ktoré mu dodávajú farbu, chuť a nutričné ​​vlastnosti. Prírodný med je hutnejší, a hoci sa jeho konzistencia mení podľa spôsobu výroby, steká pomaly.

Zdravotný prínos

Nerozlieva sa ako sirup a má obvykle kvetinovú vôňu. Preto je vždy lepšie kupovať ho od miestnej produkcie. Tak si totiž človek môže byť istý, že to, čo si kúpil, je naozaj med. Jedným z jeho veľkých plusov je ten zdravotný.

„Na rozdiel od bieleho cukru nespôsobuje nadváhu, naopak môže byť veľmi užitočným pomocníkom pri chudnutí, pretože na rozdiel od rafinovaného cukru, ktorý je zdrojom takzvaných prázdnych kalórií, obsahuje užitočné vitamíny, minerály, antioxidanty, bielkoviny a vlákninu,“ hovorí Helena Čížová z Ústavu potravín pri Vysokej škole chemicko-technologickej pri Prahe.

V galérii si pozrite sedem pozitívnych účinkov medu:

Ako využiť med pri varení a pečení?

Med má niekoľko možností využitia aj v kuchyni: pri varení a pečení, ako sladidlo namiesto cukru do cesta aj do krémov či v exotickej kuchyni pri príprave marinády.

Nesmieme zabudnúť ani na široké možnosti pri príprave šalátov alebo jeho kombinovanie s aromatickým syrom, hruškami a exotickým ovocím.

​Blížia sa Vianoce, kedy nám med poskytuje veľa možností aj pri príprave sviatočných drobných cukroviniek, ale aj pri nápojoch. Okrem klasiky v podobe čaju s citrónom a medom, ho využijete aj na varené víno či punč.