Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2021, 16:20

Problémy s chudnutím, erekciou či pamäťou? Pomoc nájdete aj v obľúbenom každodennom nápoji

Ľudia si tento nápoj s kofeínom dopriavajú už stáročia.

Problémy s chudnutím, erekciou či pamäťou? Pomoc nájdete aj v obľúbenom každodennom nápoji
Zdroj: Ilustračné foto: Pixabay

Obľúbený stimulant má množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie. Káva obsahuje viac ako tisíc prísad, najznámejšou je však kofeín. A tiež najúčinnejšou. Kofeín však nájdeme aj v kakaových bôboch, v čajových listoch, v bobuliach guarany alebo v semenách koly.

Dôvody, prečo by mali kávu piť nielen muži, ale aj ženy, si pozrite v galérii:

V tele pôsobí približne 15 až 30 minút. Vstupuje do krvi zo žalúdka a tenkého čreva, distribuovaný je do celého tela a končí až v mozgu. Látka sa po niekoľkých hodinách rozloží v pečeni a z tela ju vylúčia obličky močom.

Povzbudzujúci efekt kofeínu môže trvať jednu až dve hodiny, je to však individuálne. Keď pijeme kávu, uvoľňuje sa adrenalín a kortizol, teda hormóny, ktoré nás napríklad chránia v prípade nebezpečenstva.

Aktivujú sa obranné mechanizmy, cievy sa sťahujú, krvný tlak stúpa a zlepšuje sa zásobovanie buniek kyslíkom. Telo je po jej vypití čulejšie a výkonnejšie. Všeobecne platí, že tri až štyri šálky kávy denne majú pozitívny vplyv na naše zdravie.

Nemalo by to však byť viac, pretože priveľa kofeínu môže byť pre telo škodlivé. V prípade niektorých chorôb lekári neodporúčajú konzumáciu kávy vôbec. Potom je samozrejme možné piť kávu bez kofeínu.​