Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2017, 09:50

Najlepší český šéfkuchár na rovinu: Biopotravinám neverím, je to len marketing

Neverí na nálepku biopotravín, toto označenie je podľa neho len biznisom.

Najlepší český šéfkuchár na rovinu: Biopotravinám neverím, je to len marketing
Zdroj: Facebook/Gastromapa Lukáše Hejlíka

Šéfkuchár z najlepšej českej reštaurácie Maurerovho výberu olomouckej Entrée - Přemek Forejt sa snaží dokázať, že aj z obyčajných surovín sa dajú urobiť super jedlá.

Super jedlá z lacných surovín

Podľa Forejta je Entrée špecifickou reštauráciou, ktorá ale nemá jasný štýl.

"Lístok sa mení aj dva tri týždne. Ľudia to berú ako celok - tú atmosféru, jedlo, mladý kolektív a asi sa to našim hosťom páči," povedal.  V reštaurácii sa snaží dokázať, že aj z normálnych surovín možno pripraviť kvalitné a zábavné pokrmy.

Zdroj: Entrée

​Príkladom môže byť "hovädzie znojemské", ktoré reštaurácia ponúka. "Vzali sme si pôvodné suroviny, ale úplne to prekopali - so znojemským to nemá vlastne nič spoločné. Sú tam dva druhy hovädzieho mäsa, horčica, tri druhy uhoriek, ryža akoby v pene a v ryžovom chipse. Vzali sme si suroviny a urobili to podľa seba," vysvetlil.

Aktuálne najviac odporúča ochutnať knedľu s vajcami, ktorú reštaurácia servíruje s hľuzovkou. Drahé suroviny však podľa neho nie sú pre podnik kľúčové,  skôr naopak.

Bio je len marketing

"Nikdy sme nepoužívali extrémne drahé veci. Možno že ich teraz máme pár drahších, ale sú doplnkom, nie že by sme na tom úplne stavali," dodal. Forejt sa snaží využívať regionálne suroviny, na nálepku "bio" na potravinách však neverí, podľa neho ide len o marketing.

"Najradšej beriem zeleninu od tých, ktorých poznám a nepozerám sa na to, či tam majú nálepku bio alebo nie," uzavrel. Forejt v minulosti varil napríklad v londýnskej michelinskej reštaurácii L'Autre Pied a dva roky v brnenskej Koishi fish & sushi.

Zdroj: Facebook/Premek Forejt

​​V Entrée začal pracovať aj vďaka tomu, že mu majiteľ nechal voľnú ruku. Na striebornej priečke tento rok skončila jedna z troch reštaurácií s michelinskou hviezdou v ČR - Radisson Blu Alcron hotel, Alcron na čele s šéfkuchárom Romanom Paulusom. Tretiu priečku obsadila Terasa U Zlaté studne s kuchárom Pavlom Sapíkom, ktorá vlani obsadila druhé miesto.