29.09.2017, 00:01

Sezóna bedlí odštartovala. Rozlíšite jedlú od jedovatej? Rozdiely sú v týchto detailoch

Hubárska sezóna vrcholí a s ňou aj rast obľúbených bedlí.

Bedľa červenajúca spôsobuje u citlivejších jedincov alergickú reakciu. Toxíny v nej (aspoň zatiaľ) neboli preukázané. Niektorí ju konzumujú bez problémov, u citlivých jedincov môže spôsobiť zvracanie, hnačku aj potenie.    "Na reze alebo pri poškriabaní najprv zoranžovie, neskôr sčervená. Nie je jedovatá, ale môže spôsobiť silné tráviace ťažkosti a potenie, "radí Tereza Tejklová, ako túto bedľu bezpečne určiť.
Zdroj: iDnes/Jan Kramoliš

Pre laikov často bedle predstavujú huby, ktoré si nemožno pomýliť, lenže opak je pravdou. Niektoré druhy sú dokonca prudko jedovaté a postihnutí majú šťastie, keď skončia načas v nemocnici, píše iDnes.

Nič moc nie sú ani alergické reakcie v podobe zvracania, hnačky a potenia. Bedle momentálne rastú snáď všade a jednoznačne ich je viac ako tých z nás, ktorí bezpečne rozoznajú tie jedlé. Ako sa teda v bedliach bezpečne vyznať?

V galérii si pozriete najznámejšie bedle, ktoré môžete bez obáv konzumovať a prejdete k tým, ktorým sa naopak treba vyhnúť.

​Neľutujte teda čas a zájdite na niektorú z aktuálne prebiehajúcich hubárskych výstav, kde si môžete zblízka prezrieť celý rad druhov bedlí.

Môžete sa aj stretnúť s odborníkmi, ktorí vám donesené huby určia naozaj bezpečne. Minimalizovanie rizika otravy za to určite stojí. Prípadne sa pred konzumáciou poraďte s odborníkmi na diaľku: požiadať o určenie nafotenej huby (ideálne celej plodnice aj jej priečneho rezu) s popisom miesta nálezu možno vo facebookovej skupine Huby či mykologická poradňa.

"Strašiaky" v tráve

Bez toho aby ste cielene chodili za hubami do lesa, pomerne často sa môžete stretnúť aj s Bedľou záhradnou (Chlorophyllum brunneum), a to pokojne priamo v záhonoch alebo pod ovocnými stromami v svojej záhrade.

Aj keď sa zatiaľ nepreukázalo, že by obsahovala toxíny, ľudia po nej často mávajú veľa nepríjemné alergické reakcie (vracanie, hnačka, celková slabosť) a mykológovia jej zber a konzumáciu neodporúčajú.

Jedovatá je tiež bedľa Bresadolova (ktorá je navyše väčšieho vzrastu), bedľa klamlivá či bedlička fialovkastá. A tým výpočet jedovatých druhov bedlí zďaleka nekončí. Asi najjednoduchší spôsob, ako sa vyhnúť prípadným problémom, je zbierať len bezpečne určenú bedľu vysokú.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.