Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2017, 12:40

Austrálčania by mali jesť viac klokanov. Premnožili sa

V Austrálii žije dvakrát toľko klokanov ako ľudí. Ekológovia už bijú na poplach a nabádajú domácich, aby ich jedli.

Austrálčania by mali jesť viac klokanov. Premnožili sa
Zdroj: Flickr.com

Počty týchto zvierat sú neúnosne vysoké. Viac klokanov by malo skončiť na tanieri, napísala BBC. Austrálčania však jedlá zo svojich miláčikov príliš neobľubujú.

V roku 2016 bolo v Austrálii 45 miliónov klokanov. Pritom, pred šiestimi rokmi ich bolo iba 27 miliónov. Za prudkým nárastom klokanej populácie stojí zmena klímy, v Austrálii častejšie prší. 

Premnoženie si už všimli aj chovatelia oviec zo štátu Nový Južný Wales. "Pred tromi týždňami sme ich tu mali tisíce, len tak sa prechádzali okolo. Vrhali sa na všetko, čo sa podobalo tráve, búrali ploty. Všetku trávu vytrhali aj s koreňmi," sťažoval sa Garry Hannigan televízii ABC. 

Odstrel klokanov Austrália prísne reguluje. Každý štát vydáva iba obmedzené množstvo povolení. Médiá upozorňujú, že napriek tomu sa na klokany nestrieľa, dopyt po mäse je totiž nízky. Klokany sa lovia hlavne kvôli koži, ktorú vyvážajú do zahraničia. Mäso zostáva nevyužité. 

Domáci sa klokanieho mäsa štítia, berú ho iba ako atrakciu pre turistov. Jeho milovníci však tvrdia, že je zdravé, obsahuje málo tuku a jeho produkcia je šetrná pre životné prostredie. Klokani totiž nevypúšťajú toľko metánu ako iné domáce zvieratá. 

Väčší odstrel týchto zvierat podporuje aj profesor Univerzity v Adelaide David Paton. Podľa neho by to pomohlo chrániť austrálsku prírodu: "Nie je to vina klokanov, že sa premnožili, to my sme k nim až príliš zhovievaví. Ak ich budeme strieľať, musíme to robiť humánne. Tiež sa ale musíme zaoberať tým, ako tieto zvieratá využíjeme," povedal Paton.