Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2017, 13:07

Ako z kultového sci-fi filmu. V Bratislave otvorili kaviareň, ktorá spája minulosť a budúcnosť

Ako si predstavujete dokonalú kaviareň pre technologického geeka? Mala by byť primerane moderná, jednoduchá, dostupná a hlavne priniesť originálnu myšlienku.

Ako z kultového sci-fi filmu. V Bratislave otvorili kaviareň, ktorá spája minulosť a budúcnosť
Zdroj: Kávičkári.sk/Ondrej Bobek

My sme práve takéto miesto našli v novom priestore pre inovácie v bratislavskej Mlynskej doline, priamo pod slávnou televíznou vežou RTVS. Moderné presklenné Binarium neskrýva len množstvo šikovných mladých ľudí a úspešných start-upov či nadácií, ale aj nový podnik rodiny Trnkovcov, odporúčajú Kávičkári.

Ak vám pri Trnkovcoch napadne po ESET-e najmä trnavský Thalmeiner, nie ste vôbec vedľa. White Dragon je však úplne iná kapitola s vlastným životom i poslaním. Nenájdete v ňom pohodlné kreslá, romantickú mestskú terasu či nádherné retro motívy, ani veľa zelene a nežných svetielok. 

Biely drak našiel svoju inšpiráciu v minulosti a zároveň budúcnosti. Majitelia sa totiž nechali viesť slávnym sci-fi filmom Ridleyho Scotta Blade Runner, ktorý svoju premiéru zažil už v roku 1982. Jeho druhé voľné pokračovanie s Harrisonom Fordom však vychádza práve tento rok, a tak sa spomienky na naháňanie umelých ľudí vo vesmíre čoskoro oživia aj nám. V pôvodnom filme Blade Runner sa v noodle bare White Dragon odohráva jedna z najznámejších scén kultového sci-fi a my tak trochu tušíme, že veľa nezabudnuteľných scén sa odohrá aj v tom bratislavskom.

Pri vstupe do Binaria vás privíta milý robot na recepcii, spoločnosť mu robí usmievavá recepčná. Ten tak trochu predpovedá, čo vás v tejto budove čaká. Najnovšie technológie, moderné materiály, celý svet nápadov a bohatá zmes kultúr, ktorú zacítite hneď za rohom vo dverách štýlovej kaviarne, respektíve kantíny.

White Dragon je rozdelený na tri prelínajúce sa časti, ktorým kraľujú samostatné farebne oddelené bary. Ten prvý, žltý, je zasvätený káve, koláčikom pečeným v trnavskom Thalmeineri a nápojom. Druhý, červený, je otvorenou kuchyňou, ktorej velí šéfkuchár Matúš Nagy. A tretí modrý bar je zas malou pivárňou s kvalitným tankovým pivom a výčapom, ktoré určite prídu vhod po dlhom dni v kancelárii.

Sympatický barista v kaviarni hneď pripravuje čerstvé cappuccino z výberovej brazílskej arabicy od Goriffee. Na policiach za barom čaká na svoju chvíľu ďalšia chuťovka – Costa Rica od banskobystrickej značky Illimité i domáce sirupy do šťavnatých limonád. Keď som krásne srdiečkové cappuccino dvihla z podšálky, trochu som sa prekvapila. Prisahala by som, že tmavohnedá hrubšia šálka vyzerá ako z ťažšej keramiky či kameňa, táto bola však prekvapivo ľahká, na pocit ako z plastu.

Zdroj: Kávičkári.sk/Ondrej Bobek

​Hneď mi teda napadlo – prečo tu na kávu kúpili plastové šálky? Za tým musí niečo byť. A pravdaže aj bolo. Zaujímavé hnedé šálky majitelia objavili v maličkej nemeckej firme, ktorá recykluje použitú pomletú kávu a vyrába z nej takéto krásne produkty, vďaka ktorým si ju môžeme naďalej vychutnávať. Len jeden z ďalších skvelých nápadov, ktorý šetrí prírodu, vyrába niečo krásne a chytí za srdce každého zanieteného kávičkára.

Priestor White Dragon je plný farebných stoličiek rôzneho druhu, neónov ako z poriadneho sci-fi filmu, barovú časť od sedacej oddeľuje dlhá knižnica plná dobrých science fiction románov a kov, betón a sklo v priestore dopĺňa teplejšia drevená podlaha.  Strop zdobí množstvo malých čínskych vlajok a trochu ďalej farebné dáždniky, ktoré mi hneď pripomenuli atmosféru upršaných čínskych filmových ulíc.

Červený bar so samoobslužnou reštauráciou je otvorený počas obeda medzi 11:30-14:00, no pohyb tu vidno už od rána. Mladý tím kuchárov tu potichu pripravuje farebné dobroty svetovej a etnickej kuchyne, ktoré by ste typicky hľadali vo vychytenom podniku. Tu si ich však môžete dopriať za priateľnejšie ceny počas bežného pracovného obeda. Ja som sa rozhodovala medzi cícerovým hummusom s čerstvou zeleninou v pšeničnej placke a šalátom s mangom, papayou a kačacím mäsom. Vyhrala to kačka.

White Dragon je skvelým miestom na prácu v kreatívnom pokojnom prostredí, na pracovné stretnutie, na podvečerné pivo s kamarátmi a kolegami, ale aj na konferencie, tlačovky či väčšie workshopy. Za podnikom sa totiž skrýva veľká konferenčná miestnosť, ktorá sa dá prispôsobiť podľa potreby na rôzne účely.

Zdroj: Kávičkári.sk/Ondrej Bobek

​Catering od šikovných kuchárov z Bieleho draka je hneď za rohom, a tak sa aj tento priestor stáva pomaly populárnym miestom na firemné akcie. Hipsterských a romantických podnikov je v hlavnom meste neúrekom. White Dragon si však ide vlastnou cestou. Biely drak je jednoducho nenútene, uvoľnene cool.

Vyšlo v spolupráci s:

Zdroj: kavickari.sk