Zmrzlina môže vyvolať bolesť hlavy, ktorá však veľmi rýchlo prejde. V každom prípade je lepšie jesť zmrzlinu alebo piť ľadové nápoje pomaly a dať telu čas, aby sa prispôsobilo.Flickr
StoryEditor

Slovenská zmrzlina je vzácnosť, veľká časť mrazenej pochúťky pochádza spoza hraníc

07.08.2017, 14:19
Autor:
TASRTASR
Ak si Slovák pochutná na zmrzline, je veľká šanca, že pochádza zo zahraničia.

Na Slovensku sa už v súčasnosti zmrzlina takmer vôbec nevyrába, odkázané je preto na jej dovoz zo zahraničia. Síce Slovenská republika nikdy nepatrila medzi top výrobcov zmrzliny, ešte v roku 2009 sa aspoň časť domácej spotreby pokrývala z domácej výroby.

"Slovenské fabriky vtedy vyprodukovali približne 1,5 litra zmrzliny na obyvateľa ročne, v súčasnosti je to už len necelých 30 mililitrov," vyčíslil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák v analýze vypracovanej na základe údajov z Eurostatu.

Hlavne z Česka

Väčšia časť zmrzliny sa podľa jeho slov na Slovensko dováža zo susedného Česka, a to takmer dve tretiny. "Približne desatinový podiel majú dovozy z Poľska a Nemecka, na pultoch slovenských obchodov však nájdeme aj zmrzlinu z Maďarska či Belgicka," vymenoval.

Na Slovensku sa pritom spotreba zmrzliny na obyvateľa odhaduje okolo 3 litrov ročne, v Českej republike sú to 3 až 4 litre ročne. Priemerný Európan pritom podľa prieskumu európskej asociácie výrobcov zmrzliny vo vybraných krajinách ročne skonzumuje približne 7 litrov zmrzliny.

Miliardový biznis

Celkovo sa v Európe ročne vyprodukujú približne 3 miliardy litrov priemyselne vyrábanej zmrzliny v hodnote približne 5 až 6 miliárd eur. "Na jedného obyvateľa EÚ sa tak v európskych zmrzlinových fabrikách vyrobí 6,2 litra zmrzliny, ostatok domácej spotreby pokrývajú prevažne drobní výrobcovia zmrzliny," dodal Koršňák. Európa je tak vo výrobe zmrzliny podľa jeho slov viac-menej sebestačná.

V produkcii a spotrebe zmrzliny pritom dominujú skôr krajiny na severe Európy a nie tie v teplých južanských krajinách. "Zdá sa, že zmrzlina by mohla javiť známky luxusného tovaru a jej nadpriemernú spotrebu nájdeme najmä v ekonomicky silných krajinách," vysvetlil Koršňák.

Obľúbená na severe

Rôzne prieskumy a štatistiky totiž podľa neho hovoria, že v Európe najviac zmrzliny skonzumujú obyvatelia škandinávskych krajín, a to 10 a viac litrov na osobu ročne, či obyvatelia Veľkej Británie a Írska.

"Z krajín juhu Európy vykazuje nadpriemernú spotrebu len Taliansko," doplnil analytik. V celosvetovom meradle sa podľa neho najviac zmrzliny skonzumuje na Novom Zélande, v Austrálii a v USA.

01 - Modified: 2024-05-10 22:00:00 - Feat.: - Title: Európa chytená do čínskej pasce. Lacné autá tu značky predávajú aj dvakrát drahšie 02 - Modified: 2024-05-11 10:03:31 - Feat.: - Title: Extrémne lacné pivo a ubytovanie. Hľadáš low cost dovolenku? Tieto európske mestá sú považované za naj destinácie pre študentov 03 - Modified: 2024-05-10 12:10:37 - Feat.: - Title: Za minimálnu mzdu tejto európskej krajiny by si u nás žil ako kráľ. Slovensko sa na západné štáty nechytá 04 - Modified: 2024-05-09 12:30:42 - Feat.: - Title: Do Európy smeruje nová čínska značka. Konkurent Tesly ponúkne špičkový luxus 05 - Modified: 2024-05-06 10:48:19 - Feat.: - Title: TikTok môže dostať stopku aj v Európe. Čo sa stane, keď zmizne jedna z najpopulárnejších sociálnych sietí?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. máj 2024 16:22