20.04.2017, 13:45

Udržateľná móda na Slovensku: Zabojujte proti detskej práci a otrokárstvu

Módny priemysel je taký rýchly, že musí spomaliť. Upozorňuje na to kampaň medzinárodnej organizácie Fashion Revolution, ktorá hovorí o hrozbách módy.

Neviete, aké farby budú trendom na budúci rok? Pozrite si, ako vyzerajú najväčšie ázijské rieky. Tie sú raz ružové, inokedy modré či žlté. Tamojšie továrne totiž vyrábajú milióny kusov módneho oblečenia a životné prostredie je na vedľajšej koľaji. Za tričkom, ktoré vo výpredaji stojí 3 eurá, je environmentálna záťaž aj detská práca. Potrebujete každé leto 20 tričiek? Teória slow fashion alebo pomalej módy odporúča: „Vyberajte si kvalitu, najlepšie od lokálneho dizajnéra. Vtedy budete presne vedieť, kde a kto vaše šaty vyrobil“.
Zdroj: Pixabay

Ľudia by sa podľa nich mali zamyslieť nad tým, odkiaľ pochádzajú ich nové šaty, kto ich vyrobil a v akých podmienkach. Móda patrí totiž medzi najväčších znečisťovateľov životného prostredia a za lacným tričkom môže stáť detská práca či otrokárstvo.

Významnú iniciatívu Fashion Revolution spustilo nešťastie pri páde textilnej výrobnej budovy Rhana Plaza v Bangladéši v roku 2013. Mnoho krajín sveta, vrátane Slovenska, si pripomína obete tragédie počas Fashion Revolution Weeku od 24. do 30. apríla. V rámci neho sa budú konať zaujímavé podujatia v Bratislave, Košiciach a Považskej Bystrici.

Kampaň sa snaží spotrebiteľov rýchlej módy upozorniť na tieto otázky: Kde a za akých podmienok bolo moje oblečenie vyrobené? Čo je to udržateľná móda? Môžem niečo zmeniť ja sám?

Propagátori módnej revolúcie, ktorá má spomaliť módu, presadzujú nákupy u lokálnych dizajnérov aj recykláciu nepotrebného oblečenia. Ak neviete ako na to, máme pre vás zopár návodov:

Ak chcete naskočiť na túto módnu vlnu, máte šancu. Aj Slovensko sa už po tretíkrát v spolupráci s módnym podujatím Fashion LIVE! zapája do Fashion Revolution.

V bratislavskom Satori stage sú na 24. až 26. apríla pripravené workshopy a prednášky o móde, dizajne a recyklovaní. Budete si tiež môcť ušiť vlastný obal na knihu, uháčkovať koberček alebo vyrobiť náhrdelník, tašku či opasok zo starého oblečenia.

Myšlienku udržateľnej módy podporia aj podujatia marš po dizajnérskych ateliéroch a módny pochod mestom Fashion Marš!. Posledná aprílová sobota presne napoludnie tak pritiahne všetkých milovníkov módy do ateliérov obľúbených slovenských tvorcov. Svoje dvere v hlavnom meste otvoria Ateliér 343, Barbora Kubi a Petra Kubíková, Boris Hanečka, Lenka Sršňová a Puojd, Maximilián Mucska Tailors, On point bazár, Rozbora Couture a Verbua.

 Prvomájový módny pochod ulicami Bratislavy zas už štvrtý rok demonštruje najnovšie trendy mladej slovenskej tvorby. Obyvatelia a turisti sa budú môcť pokochať originálnymi kreáciami etablovaných módnych tvorcov, ale aj nových tvárí. Fashion Marš! plný modeliek a známych osobností už tradične odštartuje v KC Dunaj o 17-tej hodine.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.