09.03.2017, 00:01

Slovák v súťaži Interiér roka: S týmto projektom zastupuje našu krajinu

Klenotníctvo Diagram v centre Bratislavy získalo k dispozícii len malý priestor, našťastie s vysokou klenbou, typickou pre historické domy. Architekt Martin Frank ho nechal úplne "vyčistiť" a zbaviť akýchkoľvek príkras.

Mosadz na betónových kvádroch a levitujúich kruhoch tu vlastne zdatne supluje zlato v akejsi naturálnej, až surovej podobe, ktorá kontrastuje s eleganciou a jemnosťou zlatých šperkov.
Zdroj: Archív súťaže Interiér roku

Návrh postavil na kontrastoch. "Sú to symboly: elegancia verzus prostota, striedmosť verzus opulencia zlatých a strieborných šperkov, robustnosť mosadzných a betónových boxov verzus jemné spracovanie šperkov," opisuje svoj prístup k riešeniu architekt Frank pre idnes.

V galérii si pozriete fotografie jedinečného projektu.

Svoj projekt prihlásil do súťaže Interiér roka v kategórii Verejný interiér

Tú organizuje Inštitút bytového dizajnu, v tomto ročníku prvýkrát pre Českú aj Slovenskú republiku. Betón aj biely mramor Pri výbere materiálov sa architekt kontrastov naozaj nebál: miesto tu majú betón a mosadz, ale aj sklo, kožušiny a biely mramor.

Na betónovú surovú podlahu umiestnil štyri ostrovčeky v pomyselnom štvorci, ktorý priestoru dodáva poriadok a zároveň umožňuje vzájomnú komunikáciu. Popri dvoch ostrovčekov určených na prezentáciu, doplnených sklenenými kryštálmi a kožušinovými doskami, stojí predajný ostrovček s jedinou nízkou sklenenou vitrínou.

Štvrtý je miestom na posedenie a premýšľanie. Môžete si tu dať pohár vody či kávu a pripadáte si tu teda skôr ako na návšteve než v "nudnom" obchode. Mosadzné kruhy levitujúce v priestore s rúrkami svetelných zdrojov, ktoré decentne svietia len pod seba, predstavujú jediný lineárny prvok v priestore, ktorý spája všetky ostatné do jednotného celku.

Pod kruhmi vyrastajú z podlahy betónové kvádre v kombinácii s elegantnou, ale hrubo patinovanou mosadzou. Surovo popraskané šedé drevo, príjemné na dotyk, na pulte funguje ako horizontálne členenie priestoru. V nízkom horizonte odrážajú okolie odľahčené zrkadlové kvádre, opticky zväčšujúce priestor klenotníctva.

Namiesto prísnych a uzavretých vitrín lemujú steny jednoducho osadené a decentne nasvietené police pre bytové parfumy a luxusné sviečky, hlavný priestor pre vystavenie však predstavujú sklenené kvádre s geometricky usporiadanou skladbou mosadzných "vetiev", určených pre zavesenie jednotlivých šperkov.

Martin Frank ani tu nezaprel tvorcu bytových interiérov, ktorých majitelia o nich hovoria ako o relaxačnom a upokojujúcom priestoru, kam sa radi vracajú. To isté by malo platiť o tomto klenotníctve.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.