Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Začalo sa to ako vizuálny projekt do súťaže. Dnes majú autori z Nice Architects hotový funkčný prototyp a na stole žiadosti desiatky záujemcov najmä zo Severnej Ameriky. Ich Ecocapsule predstavuje unikátne prenosné bývanie, ktoré si samo vyrába elektrinu, recykluje vodu, odoláva chladu... a skvelo vyzerá.
Známy slovenský startup už ale spravil obrovský krok smerom k úspechu. „Začiatkom decembra sme spustili predobjednávky, v prvej sérii sme vyrobili okolo 50 kusov,“ spresňuje jeden z autorov Igor Žáček. Túto novinku oznámili Slováci na najväčšom internetovom podujatí roka - na írskom Websummite. Práve tu sa prezentovali so stovkami ďalších startupov a uchádzali sa o priazeň investorov. A o zvedavé publikum nemali núdzu - práve naopak, stovky ľudí chceli vedieť, ako tento dizajnový kus funguje a ako sa k nemu dostať.

Guľa ako riešenie
Koncept dočasného príbytku, ktorý sa dá jednoducho naložiť na kamión či príves, nie je ničím prevratný. No mladým Slovákom sa podarilo vytvoriť na tomto poli ojedinelý „úkaz“. Čím je špeciálny? „V prvom rade tvarom,“ hovorí jeden z autorov Igor Žáček. „Z hľadiska tepelných strát je totiž najvýhodnejšia guľa, no z priestorového je to kváder. My sme urobili kompromis medzi oboma tak, aby sme pokiaľ možno naplno využili prednosti každého z nich.“ Oblý tvar má ešte ďalšiu výhodu – výborne sa po ňom kĺže dažďová voda, ktorá sa zachytáva akýmsi odkvapom naspodku kapsuly. Potom sa uchováva v nádrži a recykluje. „Použili sme veľmi výkonné filtre na princípe reverznej osmózy, takže voda je naozaj čistá,“ vysvetľuje architekt. Recykluje sa aj tá použitá – napríklad zo sprchy. Respektíve si môžete vybrať – či ju necháte znovu prečistiť, alebo vylejete.


 

Vnútorná plocha je osem metrov štvorcových. No vďaka vajíčkovému tvaru pôsobí priestranne. Snímka: Tomáš Manina
Energia nie je problém
Pri vode však ekologická stránka Ecocapsule sa zďaleka nekončí. Vďaka slnečným kolektorom na streche, samostatnej veternej turbíne a izolovaným stenám z uhlíkového kompozitu dokáže byť totiž takmer dokonale energeticky sebestačná. „Pracovali sme s rôznymi poveternostnými modelmi z celého sveta za dlhšie historické obdobie. A podľa nich sme nastavovali výkon kolektorov a turbíny, ktoré sa navzájom dopĺňajú,“ približuje Igo Žáček. „Dom“ by tak mal ustáť rovnako pobyt v daždivom Írsku, ako aj na slnečnej Floride. Mimochodom, práve z USA prišlo na ecocapsuly najviac ohlasov.

Podľa Žáčka je to pravdepodobne kvôli tradícii, ktorú tam alternatívne bývanie má. Veľa záujemcov majú aj z Kanady a zo Škandinávie, no ozývajú sa ľudia takmer z celého sveta. „Samých nás to prekvapilo, pretože sme nikde cielene náš projekt nepropagovali.“

Od papiera k prototypu
Vlna záujmu sa zdvihla po súťaži v roku 2009, ktorú Nice Architects dokonca ani nevyhrali. „Skončili sme druhí, no krátko po súťaži sme dostali doslova stovky e-mailov a iných reakcií,“ spomína Igor Žáček. Projekt Ecocapsule pôvodne ani nemal ambíciu prekročiť papierovú, respektíve grafickú formu. „Bola to ideová súťaž skúmajúca malé formy bývania. Od nás v zásade chceli navrhnúť sezónne bývanie pre umelcov na veľkom pozemku.“ 

No keďže ohlasy boli nadšené, architekti sa pustili do realizácie futuristicky pôsobiaceho objektu. Pomerne dlhý čas súvisel s tým, že potrebovali takpovediac dorásť vhodné technológie. A tiež s tým, že celý vývoj si zatiaľ financujú Nice Architects sami. „Venujeme mu však momentálne veľa času, dokonca sa vyčlenil samostatný tím, pre ktorý sú ecocapsuly prioritou.“

Sériová výroba
Osobitnou kategóriou je doprava. „Kapsula má také nožičky a kolieska, vďaka ktorým sa dá posúvať v priestore na kratšie vzdialenosti,“ hovorí Igor Žáček. Prepravovať sa dá zatiaľ v boxe, ktorý sa zmestí na klasické nákladné auto. V ďalšej etape vývoja by mal pribudnúť nacvakávací podvozok, vďaka čomu sa premení v podstate na obdobu karavanu a potiahnete ho osobným autom. A kedy ho budeme môcť obdivovať aj v slovenských záhradách či na horách? „Začiatkom decembra spúšťame predobjednávky, v prvej sérii by sme mali vyrobiť okolo 50 kusov,“ spresňuje. A ak by ste si ho chceli pozrieť naživo, stačí sa vraj ozvať.