Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2014, 00:02

(Nielen) Poliaci obdivujú netradičný slovenský dom. Pozrite sa

75-tisíc vo vrecku a túžba po dome s ľudovými prvkami. Aj to je možné. Pozrite si stavbu, ktorú tento týždeň obdivujú čitatelia poľského portálu.


Projekt: P. Jurkovič, L. Kordík, Š. Polakovič

Nikdy nebojuje s prírodou, ale stáva sa jej súčasťou. Aj toto je jedna z hlavných čŕt ľudovej architektúry, na ktorú novostavby často zabúdajú. Okrem toho je pre ňu typické, že je stavaná z miestnych materiálov, bez náročných terénnych úprav... A šetrne.  Kontakt s prostredím aj v zime zabezpečuje gánok, či podstrešná pavlač.
A práve týmito dnes takmer zabudnutými kvalitami sa inšpiroval projekt domu, postaveného v bratislavskom Čunove.


Dom má rozlohu 85 metrov štvorcových.

"Obzreli sme sa späť a navrhli súčasný vidiecky domček. Má sedlovú strechu, gánok, farebné bodové okná. Tradičnú trojpriestorovú schému izba—pitvor—komora sme zamenili za izba—vstup/hygiena—obývačka. Podkrovie je čiastočne obytné, nad obývacou izbou je otvorené. Pôdorysne skromný priestor dennej časti je kompenzovaný grandióznym zasklením do záhrady v celej ploche rezu domom. Gánok plní tradične funkciu nárazníkovej zóny medzi exteriérom a interiérom. Malý domček tak získava ďalší vzácny priestor použiteľný aj počas nepriazne počasia," vysvetľuje jeden z autorov, Peter Jurkovič.

Tento týždeň môžete projekt nájsť aj v prestížnom poľskom magazíne o dizajne Thisispaper.com.

Pozrite si fotogalériu.

Ticketportal.sk