22.12.2013, 00:00

Ide to aj bez ihličia. Urobte si originálny stromček

Ak máte chuť na niečo alternatívne, alebo máte jednoducho málo miesta na klasickú jedličku, inšpirujte sa

Ide to aj bez ihličia. Urobte si originálny stromček
Hoci vôňa čerstvej čečiny je nezameniteľná, stromček nemusí byť vždy zelený a ihličnatý. Trávite sviatky v zahraničí alebo v novom byte a nechce sa vám kupovať veľký stromček? Alebo ste ekologicky cítiaca duša a živá či umelá jedlička je proti vášmu presvedčeniu. Alebo len chcete tento rok vysúšať zaujímavú alternatívu. Nezriedka sa stačí poobzerať po byte či po pivnici a nájdete všetko potrebné.

Večné drevo
Jednoduchým a efektným riešením je drevený stojan. Dá sa kúpiť hotový, no zvládnete ho aj sami. Stačí niekoľko latiek a skrutky, prípadne lepidlo. Poslúžia tiež konáre nazbierané v lese. Stačí už len navešať ozdoby a sviečky. Ďalšiu alternatívu ponúka blogerka Marta Pakovska. „Predvlani som si urobila recyklovaný vianočný stromček. Ako základ poslúžila drevená paleta, ktorú som pripevnila na stenu.“ Potom stačilo už len kladivo, klince, rozličné ozdoby a fantázia. No a po skončení Vianoc ju využijete ako platformu na sezónne dekorácie.

Stromček ako obraz
Najmä v malých bytoch i izbách sa uplatní takzvaný nástenný stromček. Môže mať formu obrazu (ten stačí len oprieť o stenu a nemusíte nič vŕtať ani pribíjať), alebo ho môžete pripevniť priamo na stenu. Základom je kostra, ktorú vytvoríte z ľubovoľného materiálu a ktorá naznačí základnú líniu stromčeka. Tú stačí dozdobiť podľa vlastnej fantázie.

Originál. Z každej stránky
Ak sa vám nechce vyrábať stromček vlastnoručne, dajú sa objednať aj naozaj originálne kúsky. Jedným je takzvaný Memory Tree z dielne amerického dizajnéra Lawrenca „Bud“ Stoeckera. Jeho prototyp vznikol koncom 60. rokov a tvoril ho trojuholníkový rám, okolo ktorého sa vinula špirála z farebného lesklého papiera. Dnešné modely sú oveľa sofistikovanejšie, ale princíp je podobný – tiež sú závesné a líniu tvorí špirála s ozdobami a svetlami, ktoré vytvárajú na stene zaujímavé vzory. Originálny stromček si však môžete vytvoriť z akéhokoľvek materiálu. Jednoduchší sa dá urobiť napríklad z medovníkov naskladaných na seba. Tí trpezlivejší si môžu vyskúšať postaviť stromček z kníh. Na záver stačí pridať svetelnú reťaz.

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.