Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2014, 00:00

Prestavba, ktorej sa čudovali aj architekti

Predstavujeme stavby nominované v prestížnej súťaži CE-ZA-AR. Hlasujte za cenu verejnosti.

Už po trinástykrát vyhlasuje Slovenská komora architektov súťaž Cena za architektúru. Hospodárske noviny ako hlavný mediálny partner vám každý deň predstavia jedno nominované dielo. Tak, ako ho vidia sami jeho autori. Vy potom môžete rozhodnúť o Cene verejnosti.

Zapojte sa do hlasovania. Najkrajšiu stavbu vyberte TU.
 

Kategória REKONŠTRUKCIA A OBNOVA BUDOV 

Rekreačný dom v Partizánskej Ľupči
Autor:
Martin Kusý ml.
Foto: Andrej Šutek, Sergej Michalič, Matej Michalko, Lukáš Kordík, Martin Kusý ml.

Snímka: Andrej Šutek

 

Rekonštrukcia starých rodinných domov býva ťažkým orieškom. Aj pre architektov. Nájsť správny pomer medzi tým, čo zachovať a čo kompletne vynoviť, je vždy taký malý rébus. Predstavujeme dom, kde sa v tomto ohľade podarila nájsť vzácna symbióza. Zvonku si zachoval neotrelý vzhľad pôvodnej stavby, zvnútra prešiel výraznejšou rekonštrukciou, ktorá však zachovala to podstatné. Viac o projekte pridáva jeden z jeho autorov Martin Kusý ml.:

„Som hrdý na rozhodnutie zachovať čo najviac charakteristických súčastí stavby – tak detailov, ako aj priestorových kvalít a novou vrstvou tieto danosti umocniť. Veľmi rád spomínam na to, ako mi pomáhali moji priatelia z Bratislavy a Partizánskej Ľupče, a ako mali počas výstavby rôzne poznámky k práve prebiehajúcim prácam. Ako sa mnohým riešeniam čudovali a nechápali ich, no keď videli celok a pochopili zámer, mali z výsledku spolu s nami radosť.“

Pozrite si aj nevšedné školiace centrum postavené z dreva s ohľadom na životné prostredie.