Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2021, 12:54

Bratislavskú tržnicu ovládne parazit. Musíte ho zažiť, odkazujú organizátori

Objekt sa voľne vznáša v priestore a plaziaci sa návštevník má tak možnosť vnímať priestor a samotnú inštaláciu z neobvyklých uhlov a pohľadov.

Bratislavskú tržnicu ovládne parazit. Musíte ho zažiť, odkazujú organizátori
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Bratislavskú Starú tržnicu obsadil umelecký parazit Tube. Ide o veľkorozmernú, site-specific inštaláciu v podobe siete, ktorá ponúka možnosť zažiť súčasné umenie z inej perspektívy. Monumentálnu preliezačku pre malých aj veľkých vytvorilo rakúsko-chorvátske zoskupenie Numen/For Use. Návštevníkom bude dostupná od 22. júna do 29. augusta.

V galérii si pozrite unikátnu výstavu:

"Je to parazitujúca architektúra v architektúre, je to scénografia, zároveň sociálna socha a fyzický zážitok, inštalácia, ktorá mení svoju podobu zvonku a zvnútra, je to poloverejný priestor, ktorý maže hranicu medzi interiérom a exteriérom," uviedla pre TASR kurátorka výstavy Zuzana Pacáková z festivalu Biela noc.

Netradičný projekt

Pilotný projekt letnej prezentácie súčasného vizuálneho umenia v Starej tržnici si podľa jej slov treba fyzicky zažiť. "Vstúpiť do nej a vžiť sa s novým priestorom v známom priestore, je to veľmi špecifický zážitok," povedala.

Interaktívnu sieťovú inštaláciu tvoria dve tunelové trasy s dĺžkou 180 metrov, čo predstavuje 1 300 štvorcových metrov siete s celkovou dĺžkou lana 9 000 metrov. Objekt sa voľne vznáša v priestore a plaziaci sa návštevník má tak možnosť vnímať priestor a samotnú inštaláciu z neobvyklých uhlov a pohľadov.

"Bezpečnostné siete sa jemne napínajú a pulzujú vďaka pohybu návštevníkov, ktorí sa stávajú priamou súčasťou vzdušnej prechádzky plávajúc priestorom," dodáva Pacáková.

Slovenská premiéra

Tube je dielom medzinárodného zoskupenia autorov Numen/For Use. Kolektív vizuálnych umelcov, dizajnérov, architektov a scénografov, v zložení Sven Jonke, Christoph Katzler a Nikola Radeljkovič, je známy svojimi veľkorozmernými interaktívnymi dielami, ktoré žnú úspech po celom svete, vystavovali napríklad v Paríži, Moskve, Londýne, Soule, Sao Paule, Melbourne, Tokiu, v susednej Viedni a ďalších svetových metropolách.

Numen/For Use od roku 1998 aktívne pôsobia v oblasti konceptuálneho umenia, scénografie, ale aj industriálneho a priestorového dizajnu. Sústreďujú sa najmä na vytváranie objektov a konceptov bez preddefinovaných funkcií, čo vedie k pomerne hybridným a výrazne experimentálnym dielam.

Patria k nim napríklad inštalácie String, Net alebo Tape, ktoré už mohli vidieť návštevníci festivalu Biela noc. Inštalácia Tube má na Slovensku premiéru. Dostupná bude každý týždeň od utorka do piatka medzi 12.00 a 21.00 h a v nedeľu od 10.00 do 19.00 h, s výnimkou termínov 21. a 22. júla.