Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.04.2021, 18:15

Aktuálna novinka na trhu s parfumami: Vôňa peňazí

Peniaze aj vône sú si podľa autorky substancie v niečom podobné.

Aktuálna novinka na trhu s parfumami: Vôňa peňazí
Zdroj: Shutterstock

V novostavbe budovy daňového úradu v nemeckom Karlsruhe môžu ľudia získať parfum, ktorý má pripomínať vôňu peňazí. Namiešala ho konceptuálna umelkyňa Katharina Hohmannová a jej výtvor s názvom Aerarium by mal evokovať vôňu čerstvo vytlačených bankoviek, napísala agentúra DPA.

Základom parfumu sú vonné esencie irisu, figových listov, konope, bieleho mošusu a kože. Hohmannová ho vytvárala s pomocou parfuméra z Zürichu Andreasa Wilhelma.

Prvú várku, ktorá obsahovala 600 fľaštičiek s vonným obsahom získalo 600 pracovníkov finančného úradu. Pre ďalších záujemcov je parfum dostupný na webovej stránke umeleckého projektu, a to za cenu 60 eur.

Hohmannová so svojím projektom zvíťazila v súťaži, ktorú úrad vypísal. Inšpirovala sa tým, že na mieste novostavby predtým stávalo sídlo parfumérskej firmy F. Wolff und Sohn. Peniaze aj vône sú navyše podľa nej substancie, ktoré sú si v niečom podobné.

"Sú nehmotné a majú sčasti symbolickú a prchavú povahu," domnieva sa autorka. "Peniaze aj parfumy fungujú na úrovni vzťahov a môžu ich meniť," doplnila.