Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2021, 00:00

Plánujete záhradu? Zabudnite na dokonalosť. Čím divokejšie, tým lepšie, odkazujú odborníci

  • Ak chcete byť trendy, zabudnite na dokonalosť a stavte na lokálne druhy bylín aj stromov. A čím budú pôsobiť divokejšie, tým lepšie.
  • Prečítajte si článok publikovaný v Prečo nie?!, ktorý vychádza ako príloha k Hospodárskym novinám.
Plánujete záhradu? Zabudnite na dokonalosť. Čím divokejšie, tým lepšie, odkazujú odborníci
Zdroj: Ateliér G. Arch

Pamätáte si, ako vyzerali záhrady tesne po roku 1989? Hádam ani v jednej nechýbal „umelecký“ kúsok v podobe farebného trpaslíka, bociana či žaby. Vyzerá to tak, že najlepšie roky majú už títo obyvatelia záhrad za sebou.

Tento trend oceňuje aj záhradná a krajinná architektka Katarína Gloneková z ateliéru G.Arch. „Úprimne som rada, že sa tak stalo. Človek si už niekedy pripadal ako v rozprávkovej scéne. Keďže sa snažíme triediť odpad a nezaťažovať planétu, prestal byť dopyt po plastových imitáciách a lacných napodobeninách. Ľudia už hľadajú originalitu a pravú skutočnosť.“

Klienti ateliéru G.Arch, ktorý vedie so svojimi sestrami, podľa nej túžia po vlastnom štýle, jednoduchosti a prirodzenej kráse bez falošných materiálov. Teda aj bez spomínaných záhradných trpaslíkov.

„Rovnako v tom zohrala úlohu aj osveta novej generácie, ktorá chce ísť v súlade s okolitou krajinou, a tak prirodzene odchádzajú záhradky s týmto typom umenia,“ zdôrazňuje.

Miznú tuje aj dokonalé trávniky

Podobný osud ako trpaslíkov sprevádza aj ďalších donedávna nevyhnutných ochrancov záhrad – tuje. Tie sa v posledných rokoch dokonca ocitli na „black liste“ trendy záhrady. Dôvod? Podľa krajinnej architektky je úplne jednoznačný:

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk