Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2021, 00:00

Tvorbu slovenskej výtvarníčky obdivujú aj v zahraničí: Jej keramika sa zrodila z hravosti

Minkina tvorba je úspešná aj v nadnárodnom meradle, jej výrobky cestujú po Európe, ale našli si cestu do zámoria.

Tvorbu slovenskej výtvarníčky obdivujú aj v zahraničí: Jej keramika sa zrodila z hravosti
Zdroj: Archív Minky

Do povedomia sa dostala šperkmi, ozdobenými porcelánovými svinkami či psami a tiež nezvyčajnými vianočnými ozdobami v tvare tučniakov, dinosaurov, kôz a iných zvierat.

​Keramika za porcelán

Obe kolekcie sme na našich stranách už predstavili. Tvorba Martiny Klbečkovej alias Minky je však podstatne bohatšia.

„Milujem pocit mäkkej, tvárnej hliny. Vždy ma fascinovalo zobrať tento bežný materiál, ktorý sa doslova váľa na zemi, a vytvoriť z neho niečo skutočné a použiteľné. Začalo sa to ešte v detstve, keď sme z blata stavali priehrady a zámky... No a ja som z toho nevyrástla,“ opisuje Minka dôvody rozhodnutia zasvätiť svoj život keramickej tvorbe.

Veľmi dlhý čas sa venovala takmer výhradne len porcelánu a ešte k tomu v jeho prirodzenej farbe – bielej. Dofarbovala síce glazúry, ale stále to zostávalo v jemnej, elegantnej rovine. „Aj keď ho stále milujem, nejako ma to v poslednom čase ťahá do farieb a textúr, k maľbe a hlinám. Pomaličky vymýšľam a skúšam nejaké nové nápady a testíky. Uvidíme, ako to dopadne,“ usmieva sa.

Ukážky jej tvorby si pozrite v galérii:

​Jej veľkou inšpiráciou sú deti, ktoré učí v škôlke výtvarnú výchovu. Pre pandémiu si ich prítomnosť za posledný rok príliš neužila, no už sa na ňu opäť veľmi teší. „Obdivujem detskú spontánnosť, mrzí ma len to, že my dospeláci ju už nevieme napodobniť. Neprestanem sa však o to naďalej pokúšať.“

Medzinárodný úspech

S deťmi má rovnakú záľubu vo zvieratkách. Tie úplne prvé sa objavili na jej perlovom náhrdelníku s príznačným názvom „hádzať perly sviniam“, neskôr obsadili aj brošne, prstene či náušnice. A napokon doputovali až na úžitkovú keramiku.

„Začala som vyrábať šálky na presso, no chcela som novú kolekciu nejako prepojiť s mojou zvieracou klasikou... Ale ako? Prostredníctvom ušiek v podobe tukanov a papagájov. A vôbec sa nedržia zle.“

Minkina tvorba je úspešná aj v nadnárodnom meradle, jej zvieratá cestujú najmä po strednej Európe, ale našli si cestu aj do Talianska a Anglicka. Minulý rok dokonca niekoľko vypasených ,štedrých‘ zvieratiek odletelo až do Ameriky.