Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2021, 00:00

Rekonštrukcia Zvonařky: Takto vyzerá nová tvár známeho brutalizmu

Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.

Rekonštrukcia Zvonařky: Takto vyzerá nová tvár známeho brutalizmu
Zdroj: Archív Chybík+krištof

Ak ste niekedy zavítali do Brna autobusom, hlavná autobusová stanica vás neminula. Miesto, ktoré (nielen) mnohí miestni považovali za hanbu moravskej metropoly, sa vďaka slovensko-českému architektonickému duu zmenilo na moderný a svetlý priestor.

Šeď v pozadí malebnej budovy

​Kto niekedy navštívil Zvonařku, určite si zapamätá minimálne dojem, ktorým na človeka pôsobí. Aj vďaka veľkolepému brutalizmu bol donedávna pomerne stiesnený. Okrem všadeprítomnej šedi ho umocňovalo tiež viacero nevzhľadných stánkov z 90. rokov.

V galérii si pozrite jej podobu pred a po:

​Kontrast k malebnosti historickej budovy, ktorou sa pýši brnenská hlavná vlaková stanica, tak nemohol byť väčší.

O dôstojnejšiu tvár dopravného uzla sa pričinil česko-slovenský architektonický ateliér Chybík+Krištof. Práce prebiehali celý minulý rok, a hoci časť realizácie čaká na dokončenie, už teraz je viditeľný veľký posun.

Nové s pôvodným

„Autobusovú stanicu Zvonařka považujeme za jeden z najvýznamnejších verejných priestorov mesta, preto je pri jej regenerácii nevyhnutné brať do úvahy mnoho faktorov. Najdôležitejším princípom je, že architekti zasahujú do krehkého ekosystému, v ktorom sa prepájajú spoločensko-politické faktory, ekonomika, historické dedičstvá a obavy o životné prostredie,“ vysvetľuje Michal Krištof.

Autori návrhu ponechali pôvodnú unikátnu oceľovú priehradovú konštrukciu zastrešenia, dostala však nový náter. Celý priestor sa vyčistil a scelil, pochmúrnosť vďaka 400 novým svetlám nahradil pocit vzdušnosti.

Priestor nástupísk rozšírili, majú logické členenie a sú, konečne, bezbariérové. Dostali tiež nový mobiliár, ktorý je čiastočne dielom českej firmy špecializovanej na vonkajší nábytok mmcité a sčasti ide o lavičky repasované podľa návrhu architektov.

Ticketportal.sk