Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2021, 00:00

Minimalizmus v čase blahobytu: Prečo a ako si vystačiť s málom?

  • Výmenné burzy, kapsulový šatník, čapovaná drogéria, postele z paliet.
  • Hoci by niekto tieto „ekotrendy“ mohol obviňovať z povrchnej módnosti, nemožno poprieť, že pretrvávajú.
  • Spája ich nielen snaha o menej nákupov a vlastníctva ako takého, ale tiež presvedčenie, že s málom môžeme byť šťastnejší.
  • O čo sa toto tvrdenie opiera? Dočítate sa v článku publikovanom v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Minimalizmus v čase blahobytu: Prečo a ako si vystačiť s málom?
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

„Čo a predovšetkým koľko toho potrebujeme na to, aby sme viedli naplnený život? Veľký dom, luxusné auto a drahé dovolenky? Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus žili americký sen a napriek tomu boli nespokojní. Z nadobudnutého majetku sa nedokázali dlho tešiť, ich dni boli plné prchavých pôžitkov a zážitkov a o energiu ich oberali plytké či deštruktívne vzťahy.“

​Takto znie anotácia k slovenskému prekladu knihy Minimalisti, ktorá sa na našom trhu objavila v prvom polčase korony. Dvojica jej autorov sa pred jedenástimi rokmi rozhodla od základov prekopať svoj život.

A narazila pritom na poklady, ktoré ich podľa vlastných tvrdení priviedli k hlbšej spokojnosti. Odvtedy sa o ne delia s celým svetom: prostredníctvom kníh, podcastov, verejných vystúpení na TEDx či dokumentu Minimalism na Netflixe.

Dvojica čerstvých štyridsiatnikov pritom neobjavila nič revolučné. Princípy, ktoré hlásajú, patria k základom duchovného bohatstva západnej kultúry. Ako jedni z prvých („koučov minimalizmu“ dnes nájdete už na každom kroku) však intenzívne precítili, že až zážitok materiálneho blahobytu môže naplno demaskovať fakt, že on samotný k spokojnosti nevedie. Ba až príliš často mu stojí v ceste. Riešenie, ktoré odporúčajú, by sa v skratke dalo opísať: od preplnenosti k naplnenosti.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk