Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2021, 18:00

Ocenené diela roka 2020: Tieto stavby posunuli architektúru vpred

  • Svietaci sklenený dom, strešná farma znižujúca riziko povodní či víkendové bývanie v zaniknutej dedinskej tehelni.
  • Prinášame vám prehľad diel, ktoré tento rok očarili svet i Slovensko.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Ocenené diela roka 2020: Tieto stavby posunuli architektúru vpred
Zdroj: Boys Play Nice

„Sme ako vynálezkyne priestoru. Používame termín ,fyzika kultúry‘. Architektúra je odpoveď nielen na fyzické potreby, ale aj reakcia na lokalitu. Architektúra je mĺkvy jazyk, ktorý rozpráva. Chceme tým povedať, že keď idú ľudia stavať, nechcú iba budovu, ktorá ochráni pred dažďom. Chcú niečo viac a my pre to musíme nájsť formu,“ takto reagovali na udelenie Pritzkerovej ceny, „nobelovky“ v rámci architektúry, Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová z írskeho ateliéru Grafton architects.

​Porota ocenila ich „bystrú všímavosť, otvorený a zvedavý prístup a hlboký rešpekt voči kultúre a kontextu“, ktorý dokazujú už štyridsať rokov. Jedným z ich slávnych diel je aj univerzitný kampus v peruánskej Lime.

V galérii si pozrite prehliadku ocenených diel roka 2020:

​A mimo Európy ešte zostaneme. Všetky hlavné ceny prestížnej ceny AMP (Architecture MasterPrize) udeľovanej od roku 1985 za dizajn v architektúre skončili tentoraz v Ázii.

Jedným z laureátov je aj čínske He Art Musem s unikátnym schodiskom: ako prvé a jediné na svete pozostáva zo šiestich skrutiek vyrobených z betónu a priestranných inovatívnych výstavných sál v kruhovej štruktúre.