Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.12.2020, 00:00

Prečo bola Zuzana Čaputová u pápeža v čiernom? Šaty najprv odmietla, závoj ukrýval odkaz

  • Aké sú pravidlá pre návštevu pápeža a v čom sa prezidentka Zuzana Čaputová líšila od svojich predchodcov?
  • Návrhár Boris Hanečka pre HN opísal odkaz, ktorý si prezidentka priniesla so sebou k pápežovi, aj to, prečo najskôr šaty odmietla.
Pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/Kancelária prezidenta

Prezidentka Zuzana Čaputová absolvovala návštevu pápeža Františka vo Vatikáne. Ako dar mu priniesla štyri veľké adventné sviece vyrobené v chránenej dielni ľuďmi zo znevýhodneného prostredia, obraz Panny Márie, ktorá je patrónkou Slovenska a 10-tisíc PCR testov na koronavírus.

V galérii si pozrite návštevu prezidentky u pápeža:

​Súčasťou každej takejto oficiálnej návštevy je aj prísny protokol, ktorý by mal dodržiavať každý hosť. Na prezidentku sa preto upierali mnohé pohľady, nielen Slovákov.

Šaty prezidentky rečou protokolu

Zuzana Čaputová prišla na návštevu v čiernych šatách a závoji. Je to však v súlade s pravidlami? "Audiencia u pápeža je štandardne, protokolárne na najvyššej úrovni. To znamená, že ide o prijatie hlavou katolíckej cirkvi priamo v jeho sídle, vo Vatikáne. V jeho prostredí sa teda pravidlá protokolu prijímajú hosťom. Ten svojím oblečením prejavuje rešpekt a úctu svojmu hostiteľovi," hovorí Marek Trubač, odborník na komunikáciu, protokol a etiketu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk