Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2020, 11:50

Svetový unikát z Kremnice: Na Slovensku sa uskutoční jedinečná aukcia, vydražia vzácny dukát za stásicíce eur

Jedinečný desaťdukát bol vyrazený v kremnickej mincovni v roku 1642.

Svetový unikát z Kremnice: Na Slovensku sa uskutoční jedinečná aukcia, vydražia vzácny dukát za stásicíce eur
Zdroj: Aukčný dom Macho&Chlapovič

Vedeli ste o tom, že minca môže mať hodnotu stoviek tisíc eur? Dôkazom toho je 400-ročný desaťdukát panovníka Ferdinanda III. Minca mieri do dražby s vyvolávacou cenou 200-tisíc eur. Ide o svetový unikát, ktorý existuje len v jedinom exemplári.

Tento jedinečný desaťdukát bol vyrazený v kremnickej mincovni v roku 1642. „Ide o neskororenesačnú ručnú razbu kladivom z ručne rytého razidla. Tento konkrétny kus sme prvýkrát zachytili v aukcii v Amsterdame v máji 1926. Odvtedy migroval európskymi zbierkami až kým nepristál späť na Slovensku,“ hovorí Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu Macho&Chlapovič.

Slovenský unikát

Násobky dukátov panovníka Ferdinanda III. sú veľmi vzácne. Dôkazom toho je fakt, že predaj päť a desaťdukátov daného panovníka sme na našom území ešte nezaznamenali.

Desaťročia či storočia však mohli tieto mince ležať v lokálnych šľachtických zbierkach pred rozpadom Rakúsko-Uhorskej monarchie v roku 1918 a následne odišli spolu s ich majiteľmi skôr, ako boli zaznamenané.

Vyvolávacia cena 200-tisíc eur znamená však aj to, že nepôjde o lacnú záležitosť. „Vývoj cien vzácnych zberateľských mincí za posledných 170 rokov naznačuje, že či si desaťdukát kúpi vášnivý zberateľ, inštitúcia, alebo investor, budú to dobre uložené peniaze. Od druhej svetovej vojny výkonnosť zbierok vzácnych mincí prekonáva benchmarkové akciové indexy, nehnuteľnosti aj drahé kovy a to pri zlomkovej volatilite,“ uvádza Macho.

Aukcia je na spadnutie

Desaťdukát je možné získať na aukcii, ktorá sa koná 6. novembra. Kvôli šíriacej sa pandémii koronavírusu aukcia prebehne bez sálovej účasti, prostredníctvom internetu a telefónov.

Okrem unikátneho desaťdukátu aukcia ponúkne aj ďalšie zaujímavé kúsky. Investori dostanú príležitosť získať pražský dukát Ferdinanda I. z roku 1538 s vyvolávacou cenou 30-tisíc eur a extrémne vzácny transylvánsky toliar Štefana Bočkaja z roku 1606, ktorý chce aukčný dom predať za minimálne 20-tisíc eur.

Za zmienku stoja aj pražský dvojdukát Karola VI. z roku 1725 a viedenský štvordukát Františka Jozefa I. z roku 1854. Obe s vyvolávacou cenou 20-tisíc eur.

Súčasťou aukcie je 460 položiek, medzi ktorými okrem mincí nechýbajú papierové platidlá, medaily, vyznamenania a odznaky. Elektronická aukcia s cenovo dostupnejšími predmetmi bude následne prebiehať od 8. do 11. novembra.

O spoločnosti:

  • Spoločnosť Macho&Chlapovič vznikla v roku 2010.
  • Ako jediná spoločnosť v našom regióne splnila náročné kritériá pre prijatie do medzinárodného združenia profesionálnych numizmatikov (IAPN), ktorá bola založená v roku 1951 v Ženeve.
  • Spoločnosť využíva rodinné know-how a nadväzuje na numizmatickú tradíciu oboch rodín.
  • V súčasnosti má spoločnosť dve pobočky v Bratislave a v Prahe.
  • Obchodne pôsobí v regiónoch Slovenska, Česka, Rakúska a Maďarska.

*Zdroj: Tlačová správa

Ticketportal.sk