Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2020, 13:51

Trojica mladých talentov zo Slovenska si vyslúžila najvyššie uznanie medzinárodnej poroty

Držitelia traja najvyššieho uznania medzinárodnej poroty súťaže Maľba zaujali vo viacerých smeroch.

Trojica mladých talentov zo Slovenska si vyslúžila najvyššie uznanie medzinárodnej poroty
Zdroj: Gabriela Birošová

Natália Šimonová, Ev van Hettmer a Miroslav Sandanus sú traja autori, ktorých diela si vyslúžili najvyššie uznanie medzinárodnej poroty súťaže Maľba. Ocenení boli v rámci súťaže „Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“.

Traja víťazi si odnášajú ako vklad pre svoju budúcnosť spolu 20-tisíc eur a tiež pozornosť domácej umeleckej scény. Zostava 20 finálových diel je vystavená verejne v bratislavskej Galérii Nedbalka.

Úlohu nezávisle posúdiť umeleckú hodnotu diel zúčastnených mladých maliarov na seba prevzala štvorica renomovaných expertov na výtvarné umenie: riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá ako predsedkyňa poroty, historik umenia a kurátor Kunsthalle v rakúskom Kremse Andreas Hoffer, český kurátor, spisovateľ a umelecký publicista Ondřej Horák a uznávaný maďarský maliar Pál Gerber.

Odborná porota vybrala v prvom kole spomedzi 115 prihlásených diel finálovú dvadsiatku, ktorej sa venovala hlbšie v druhom kole a z ktorej určila troch víťazov.

1. miesto

Autorkou víťaznej práce 15. ročníka súťaže Maľba je na základe rozhodnutia panelu expertov Natália Šimonová. Ide o mladú maliarku, ktorá sa zúčastnila súťaže prvýkrát.

Zdroj: Natália Šimonová

​Natália Šimonová získala za svoje dielo Reťazák prestížny titul a hodnotnú referenciu od renomovaných osobností a tiež najvyššiu odmenu vo výške 10-tisíc eur.

„Porota ocenila nielen inovatívne narábanie s maľbou – kombináciou hrdze a pastelu, ale aj silný autorský program, v ktorom sa autorka zameriava na výskum „maliarskej“ hmoty a prácu s neklasickými maliarskymi materiálmi. Nerobí tak samoúčelne, ale ich využíva na podčiarknutie a interpretovanie témy. Dôsledne sa zaoberá vybranými motívmi verejného priestoru ako súčasti osobnej i sociálnej pamäti,“ uviedla po vyhlásení výsledkov za hodnotiacu komisiu jej predsedkyňa Alexandra Kusá.

2. miesto

Druhé miesto obsadila a finančné prostriedky pre ďalšie umelecké napredovanie vo výške 6 500 eur si odniesla maliarka Ev van Hettmer. Obraz s názvom Positive vibes only zaujal porotu svojím štýlom plošného a senzuálneho bad painting, ktorý je dlhodobo jej autorským programom, ruka v ruke s tematizáciou ženskej sexuality či telesnosti.

Zdroj: Ev van Hettmer

​Aj keď vychádza z vlastnej intímnej skúsenosti, tieto témy podáva ľahko a bez pátosu, vďaka čomu zdanlivo nedokonalá či naivná detinská maľba pôsobí autenticky a uveriteľne. Pre mladú umelkyňu ide o druhú priečku v rámci súťaže Maľba druhýkrát po sebe.

3. miesto

Na treťom mieste s odmenou vo výške 3 500 eur sa umiestnil Miroslav Sandanus s dielom Prázdnota. Námet je súčasťou autorovho dlhodobého programu, v ktorom sa venuje environmentálnej tematike – fascinujú ho skládky, odpad, poveternostné zmeny, ničenie planéty. Porota ocenila spôsob, ako tieto situácie zobrazuje.

Zdroj: Miroslav Sandanus

„Portrétuje“ ich v duchu klasickej tradície ako pekné až melancholické maľby s drsným odkazom. Práve tento kontrast prispieva k nečakanej naliehavosti jeho diela.

Nadácia v už tradičnej spolupráci s Galériou Nedbalka v Bratislave prináša výstavu diel finalistov 15. ročníka Maľby. Verejnosť si tak môže v súlade s aktuálnymi bezpečnostnými opatreniami prezrieť finálovú dvadsiatku diel, ktorými sa tento rok do súťaže zapojili mladí maliari a maliarky.

Bezplatná výstava je otvorená od 23. októbra do 22. novembra 2020.

Zdroj: Tlačová správa

Ticketportal.sk