Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2020, 18:00

Lodenica Karloveské rameno: Stavba, ktorá ráta so záplavami

  • K Bratislave patrí Dunaj a k Dunaju zas bočné ramená.
  • V Karloveskom sa už od tridsiatich rokov dvadsiateho storočia píše história vodných športov.
  • Nová lodenica od ateliéru Office110 Architekti nebude prístupná len vodákom, ale aj širšej verejnosti.
Lodenica Karloveské rameno: Stavba, ktorá ráta so záplavami
Zdroj: Martin Hörmann

Upúta už z diaľky. Čistými tvarmi a drevenou fasádou. Ako komentuje portál Archinfo, trojpodlažná stavba materiálovo nadväzuje na kontext slávnych karloveských drevených lodeníc Tatranu alebo Kajak Klubu Bratislava.

​Zároveň pôsobí súčasne a pre lokalitu je výrazným estetickým prínosom. Tvorcovia z ateliéru Office110 architekti ju projektovali pre bratislavskú mestskú časť Karlova Ves, ide teda o pomerne ojedinelý príklad architektúry postavenej z verejných zdrojov.

Lodenica, ktorá získala nomináciu na cenu CE ZA AR v kategórii Občianske a priemyselné budovy, je situovaná trochu neštandardne vo svahu tvoriacom protipovodňový val, na pomedzí prírodného a mestského prostredia.

To ovplyvnilo aj zamýšľané funkčné využitie lodenice, do ktorej bude mať prístup okrem členov vodáckeho klubu aj širšia verejnosť.

„Základy a  suterén sú navrhnuté ako železobetónová konštrukcia z pohľadového betónu, prvé a druhé nadzemné podlažie je riešené ako drevená konštrukcia kombinovaná s  oceľovými stužujúcimi prvkami.

V galérii si pozrite originálny projekt slovenskej architektúry:

​Suterénne podlažie objektu je vyhradené hangáru na lode. Ide o nevykurovaný priestor, pri ktorom sa počíta s občasným zaplavením,“ opisujú architekti na čele s Martinom Hörmannom svoj projekt.

Vstupnému podlažiu by už záplavy hroziť nemali, nachádza sa nad hladinou storočnej vody. V  lodenici je umiestnené vodácke centrum, spoločná denná miestnosť na usporadúvanie akcií, vodácka klubovňa, fitnes či kuchynka.

Ticketportal.sk