Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2020, 18:00

Tvorba Zdena Hogha. Spoznajte slovenského majstra hravosti a jeho výnimočné diela

  • Druhá polovica leta sa nesie v znamení tvorby Zdena Hogha.
  • Keramické diela tohto oceňovaného výtvarného samouka a historika umenia sú najnovším prírastkom Slovenského múzea dizajnu a v Považskom múzeu si zas môžete do konca septembra pozrieť jeho drevené hračky.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Tvorba Zdena Hogha. Spoznajte slovenského majstra hravosti a jeho výnimočné diela
Zdroj: Adam Šakový pre Slovenské múzeum dizajnu, Anna Kucharčíková

Ľudové umenie a remeslo a výtvarné avantgardy. Zdeno Hogh dokáže vo svojej tvorbe skĺbiť navonok úplne odlišné inšpiračné zdroje.

Opletačky

​Pridanou hodnotou sú však najmä jeho nápady, ktoré sú bez výnimky invenčné a hravé. Ako pre HN magazín pred časom prezradil, samého seba považuje skôr za intuitívny typ autora, bez vopred zdôvodneného programu.

Naopak – miluje náhody a chvíle, keď si tvorivý proces začína žiť vlastným životom a on sa mu len podvoľuje. A s príjemným napätím očakáva, ktorým smerom sa cesta uberie.

V galérii si pozrite unikátnu tvorbu Zdena Hogha:

​Katarína Hubová, kurátorka výstavy hračiek Opletačky, píše, že diela Zdena Hogha sú „hravé, jednoducho štylizované a čitateľne funkčné.

Hračky plné fantázie

Rád experimentuje s materiálom a zisťuje jeho možnosti.“ Roky sa ako sochár venoval odlievaniu objektov do cínu či plastov. Keď presedlal na dizajn, v podstate automaticky si vybral keramiku liatu do foriem.

V poslednom čase sa však Zdeno Hogh intenzívne venuje najmä drevu, z ktorého si už ako dieťa vyrezával figúrky v otcovej dielni. Na tie nadväzuje aj kolekcia Opletačky.

Jej základom sú jednoduché, sústružené geometrické tvary z dreva, ktoré sú opletané alebo vyplnené textilnými vláknami a farebnými kombináciami vlny, čo vytvára nevšedný vizuálny zážitok. Cieľom je podnietiť u návštevníkov záujem a dotvoriť hračky podľa vlastnej fantázie.