Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2020, 14:39

To najlepšie zo slovenskej architektúry: Pozrite si nominácie na cenu CEZAAR 2020

Porota v rámci obhliadok naprieč celým Slovenskom rozhodla o nominácií 21 diel.

To najlepšie zo slovenskej architektúry: Pozrite si nominácie na cenu CEZAAR 2020
Zdroj: CEZAAR

Ocenenie CEZAAR už 19. rok upozorňuje na spoločenskú hodnotu architektonických diel a profesionálnych výkonov slovenských architektov. Aj napriek pandémii COVID-19 sa organizátori rozhodli pokračovať v realizácii ocenenia a podporiť tak kvalitnú domácu architektúru a jej tvorcov.

„Príjemne nás prekvapilo a veľmi potešilo, že historicky máme najväčší počet prihlásených diel, spolu 110 a taktiež doposiaľ najviac diel – 30 si porota vybrala na obhliadky, ktoré boli roztrúsene po celom Slovensku“, vysvetľuje Oľga Miháliková, manažérka ocenenia CEZAAR.

Medzinárodná porota navštívila diela a hodnotila v zložení: Peter Moravčík - Slovenská republika, predseda poroty Peter Jurkovič - Slovenská republika Antonín Novák - Česká republika Ľubica Segečová - Slovenská republika Kay Strasser - Rakúsko Táňa Buijs-Vítková - Holandsko

Porota vybrala v prvom kole na shortlist 30 diel, ktoré osobne navštívila v posledný júlový týždeň. Po piatich dňoch obhliadok naprieč celým Slovenskom rozhodla o nominácií 21 diel, ktoré sa uchádzajú o ocenenia 19. ročníka CEZAAR 2020 v šiestich kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Fenomény architektúry, Interiér, Exteriér, Občianske a priemyselné budovy .

Nominácie si pozrite v galérii:

"Z pohľadu porotcu i architekta môžem povedať, že tento ročník je mimoriadne dobrý. Videli sme veci, kde bolo zlé očistené a opravené na dobré, staré, zabudnuté a nevyužité premenené na plne funkčné a vysoko aktuálne. Pomerne málo banality, zato veľa zmysluplnej kreativity, vtipu a poctivého profesionálneho nasadenia. Zažili sme vzrušujúci pocit stretu s koncentrovaným extraktom čírej architektúry, ale riešili sme aj dilemu konfrontácie brilantného architektonického výkonu a jeho spoločenského a environmentálneho dopadu. Spoločným ústredným motívom je potvrdenie, že primárnou podmienkou vzniku kvalitnej architektúry je harmónia spolupráce, spoločný cieľ a intenzívne nadšenie každého zo známej trojky Objednávateľ – Architekt – Realizátor,“ zhrnul predseda poroty architekt Peter Moravčík.

 Laureátov jednotlivých kategórií sa verejnosť dozvie v priamom prenose na Dvojke v stredu 07. októbra 2020.