Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2020, 00:00

Práca kreatívnych kvetinárok: Pozrite si slovenské ikebany

V ateliéri Jarabina do váz aj na svadobné stoly prinášajú neopozeranú estetiku.

Práca kreatívnych kvetinárok: Pozrite si slovenské ikebany
Zdroj: Janca Korcek

Vo svojej tvorbe nechávajú vyniknúť prirodzenú krásu kvetov: so všetkými ich nedokonalosťami, pokrútenými stonkami či farebnými odlišnosťami. Ateliér Jarabina verí, že umelé príkrasy kvety nepotrebujú.

​Do váz aj na svadobné stoly prinášajú neopozeranú estetiku. Ich kytice a kvetinové koncepty sú čistým prienikom prírodného (či, ak chcete, evolučného) a ľudského citu pre krásu. Nenájdete v nich nič navyše.

V galérii si pozrite kytice a kvetinové koncepty ateliéru Jarabina:

​„Riadime sa základnými estetickými pravidlami, ktoré sa odvíjajú už od starovekého umenia aranžovania ikebán, a radi sa inšpirujeme tými najlepšími svetovými floristami,“ opisuje metódy tvorby vyštudovaná lekárka Roberta Horonyová, ktorá Ateliér Jarabina aktuálne vedie.

Ich rešpekt voči prírode sa prejavuje i v tom, že sa snažia využívať lokálne a sezónne kvety. „Ťažíme z rozmanitosti ročných období a aktuálnu náladu prírody premietame do našich kvetinových výtvorov. Vraciame sa k takmer zabudnutým kvetom zo záhrad našich starých mám a hľadáme nové varianty pôvodných druhov.“

A, samozrejme, najmä pri svadobných výzdobách myslia ešte na jedno: osobnosť budúcich mladomanželov. „Kvety by mali reflektovať samotných ľudí, miesto, príležitosť a ročné obdobie. Aj preto je každý svadobný dizajn výnimočný.“