Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2020, 00:00

Kríza slovenským producentom kvetov prospela. Nedovážalo sa a niektoré kusy sa vypredali do posledného

  • Prestížny svetový magazín Fusion Flowers označil v roku 2020 Slováka Róberta Bartolena za najlepšieho florálneho dizajnéra na svete.
  • Porozprávali sme sa s ním, ako vznikajú trendy, ako trh s kvetinami ovplyvnila korona a zaujímalo nás aj to, či si všíma slovenské záhradky a balkóny.
  • Prečítajte si článok publikovaný v magazíne Prečo nie?!, ktorý vychádza ako príloha k Hospodárskym novinám.
Kríza slovenským producentom kvetov prospela. Nedovážalo sa a niektoré kusy sa vypredali do posledného
Zdroj: Archív R. Bartolen

Verejnosť vás veľmi dlho vnímala ako módneho návrhára, ale študovali ste záhradnú architektúru. Čo vás odtiahlo od kvetov k móde?

Na strednej škole som sa začal viac zaoberať floristikou a chodil som aj na súťaže. Práve tam sa mi zapáčila disciplína „kvetinové modely“, čoraz viac som ju rozvíjal a kvetinovými šatami som si budoval svoj vlastný rukopis. Keď som doštudoval, jeden bulvárny denník so mnou zverejnil rozhovor.

Náhodou, na dovolenke, si ho prečítala Lýdia Eckhardt. Medzitým som začal študovať na univerzite. Pamätám si, že som kráčal po rušnej ceste a zazvonil mi telefón. Volala mi Lýdia s tým, že už tri mesiace na mňa zháňa číslo a urgentne so mnou potrebuje hovoriť.

Takto sa začala naša spolupráca, oživoval som jej módne prehliadky kvetmi. Najskôr som ich pridával k Lýdiiným šatám, neskôr mi dovolila robiť vlastné modely, pribudol styling, až som predstavil ucelenú kolekciu. Robil som Bratislavské módne dni aj prehliadku v New Yorku.

To ste už boli iba módny návrhár?

Nie, pracoval som súčasne ako kontrolór kvality a školiteľ pre pražskú sieť kvetinárstiev. V roku 2008 zasiahla tento segment veľká finančná kríza a bol som veľmi znechutený z toho, ako sa vyformoval trh. Siete boli odkázané na rapídne šetrenie, prijímali lacnú pracovnú silu a strácala sa odbornosť.

Floristika u mňa išla do úzadia a bol som úplne vyhorený. Z týchto dôvodov som sa viac obul práve do módy. No floristika bola vždy mojou alma mater. Keď som tvoril šaty, čerpal som zdroje z prírodných materiálov, motívov a inšpirácií.

Vaša móda sa vždy, bez výnimky, prepájala s kvetmi?

Áno, buď s kvetmi alebo s prírodou. Smejem sa na tom, ako dnes fičí natur dizajn alebo prírodný životný štýl, keď niekde dáte hashtag nature, tak je to najviac trendy. Moji starí rodičia a rodičia ma vždy vychovávali k láske k prírode, a preto som v nej odjakživa hľadal útočisko a energiu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk