Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2020, 00:00

Dom s príbehom: Bývanie v bratislavskej Ľudovej štvrti dýcha prírodnými materiálmi a históriou

  • V bratislavskom Novom Meste sa v radovej zástavbe domov z vojnových rokov podarilo zrekonštruovať veľkorysý priestor, ktorý dýcha prírodnými materiálmi a tak trochu aj históriou.
  • Autori z RB architects pri ňom ustúpili geniu loci samotnej stavby.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Dom s príbehom: Bývanie v bratislavskej Ľudovej štvrti dýcha prírodnými materiálmi a históriou
Zdroj: Matej Hakár

S dátumom stavby medzi rokmi 1941 až 1943 nepatria domy v takzvanej Ľudovej štvrti v bratislavskej časti Nové Mesto k žiadnym mladíkom. Napriek tomu (alebo možno práve preto) si zaslúžia citlivú rekonštrukciu, ktorá neubije ich pôvodné kvality.

​Skvelým príkladom je realizácia jedného z nich pod taktovkou ateliéru RB Achitects. Autori rekonštrukcie René Baranyai, Peter Gašpar a Gabriela Rolenčíková plne rešpektovali ducha tohto miesta a histórii prispôsobili aj výber materiálov a farieb. Hoci zvonku sa Dom dvom zmenil zdanlivo málo, vnútri sú úpravy citeľné.

„Rovnováha medzi technickým vybavením súčasných domov a kvalitami tradičných postupov v stavaní tvorila základ trvalej udržateľnosti návrhu. Naše architektonické ego ustúpilo hodnotám domu,“ vysvetľuje René Baranyai hlavnú filozofiu diela.

„Pôvodný genius loci je posilnený citlivou úpravou dispozície, novým architektonickým vkladom a obohatený mäkkosťou hlinených omietok, teplom olejovaného dreva či vôňou konopných izolácií,“ pokračuje architekt.

Prízemie sa otvorilo a z dennej zóny vznikol centrálny obytný priestor, ktorý je z oboch strán presvetlený. Uprostred priestoru sa nachádza krb – symbol domova a zároveň lokálny zdroj kúrenia. Pôvodné prvky architektúry nechali na viacerých miestach odhalené, podobne aj stavebné konštrukcie.

Zobytnené podkrovie, v ktorom je pohodlná hosťovská izba, len zavŕšilo toto úsilie. Použitie prírodných materiálov dodáva vnútornému zariadeniu nielen pocit útulnosti, zároveň je tiež krokom k udržateľnosti a zdravému bývaniu.

V galérii nahliadnite do unikátneho interiéru:

​„Špeciálne by sme chceli poďakovať Konopnému družstvu a jeho partnerom, pretože práve konopné izolácie hrajú dôležitú úlohu pri celej rekonštrukcii. Ďalším vynikajúcim materiálom, ktorý sme použili, je hlina vo forme hlinených omietok. Výborne pracujú s vlhkosťou a teplotou v priestore,“ dopĺňa René Baranyai.

Ticketportal.sk