Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2019, 00:00

Tri unikátne projekty zo Slovenska a z Česka vám dokážu, že drsná romantika horských útulní má niečo do seba

Prečítajte si článok publikovaný v HN magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.

Tri unikátne projekty zo Slovenska a z Česka vám dokážu, že drsná romantika horských útulní má niečo do seba
Zdroj: archinfo.sk/Daniel Goliáš

Noc v prírode nemá nikdy takú podmanivú atmosféru ako práve v zime. Nad hlavou nebo plné hviezd, pod nohami vŕzgajúci sneh a okolie ticho oddychujúce po rušnom lete. A hoci vidina vyhriatej chaty by sa do tohto obrazu asi hodila viac, drsná romantika horských útulní má tiež niečo do seba.

​Vybrali sme pre vás tri projekty zo Slovenska a z Česka, ktoré ani pri takomto zadaní nestrácajú originálny pohľad a architektonickú hodnotu.

Banská Štiavnica

Začnime pri Banskej Štiavnici, kde občianske združenie Nad Tým získalo do prenájmu objekt bývalej chátrajúcej Hájovne a premenili ju na rovnomenné kultúrno-turistické centrum, respektíve na originálny info bufet. Popri ňom však v lokalite Červená studňa v spolupráci s architektmi zo štúdia Haus vyrástla útulňa, ktorá pojme päť dospelých ľudí.

Zdroj: archinfo.sk/Tomáš Ružiak

​Unikátna je nielen konštrukciou, ktorá sa nedrží klasickej ostrej sedlovej strechy horských chát, ale aj tým, že je postavená zo slamených balíkov, ktoré remeselníci z dielne Organica uložili netradične na bočnú hranu. Dostatok svetla zabezpečuje okno, ale aj vráta od podlahy až po strop, ktoré sa pri otvorení preklápajú na dve pevné časti a dokážu odkryť celý priestor. Okrem turistov tak slúži(la) napríklad aj ako príležitostná čajovňa, prístrešok pre dídžeja alebo na premietanie prezentácií.

Vratěnín

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 51% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk