Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2019, 00:00

Tri unikátne projekty zo Slovenska a z Česka vám dokážu, že drsná romantika horských útulní má niečo do seba

Prečítajte si článok publikovaný v HN magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.

Tri unikátne projekty zo Slovenska a z Česka vám dokážu, že drsná romantika horských útulní má niečo do seba
Zdroj: archinfo.sk/Daniel Goliáš

Noc v prírode nemá nikdy takú podmanivú atmosféru ako práve v zime. Nad hlavou nebo plné hviezd, pod nohami vŕzgajúci sneh a okolie ticho oddychujúce po rušnom lete. A hoci vidina vyhriatej chaty by sa do tohto obrazu asi hodila viac, drsná romantika horských útulní má tiež niečo do seba.

​Vybrali sme pre vás tri projekty zo Slovenska a z Česka, ktoré ani pri takomto zadaní nestrácajú originálny pohľad a architektonickú hodnotu.

Banská Štiavnica

Začnime pri Banskej Štiavnici, kde občianske združenie Nad Tým získalo do prenájmu objekt bývalej chátrajúcej Hájovne a premenili ju na rovnomenné kultúrno-turistické centrum, respektíve na originálny info bufet. Popri ňom však v lokalite Červená studňa v spolupráci s architektmi zo štúdia Haus vyrástla útulňa, ktorá pojme päť dospelých ľudí.

Zdroj: archinfo.sk/Tomáš Ružiak

​Unikátna je nielen konštrukciou, ktorá sa nedrží klasickej ostrej sedlovej strechy horských chát, ale aj tým, že je postavená zo slamených balíkov, ktoré remeselníci z dielne Organica uložili netradične na bočnú hranu. Dostatok svetla zabezpečuje okno, ale aj vráta od podlahy až po strop, ktoré sa pri otvorení preklápajú na dve pevné časti a dokážu odkryť celý priestor. Okrem turistov tak slúži(la) napríklad aj ako príležitostná čajovňa, prístrešok pre dídžeja alebo na premietanie prezentácií.

Vratěnín

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk