Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2019, 12:42

Slovenskí dizajnéri robia na unikátnom projekte. Chcú vyrobiť auto, aké nemá vo svete obdobu

Ide o Tatru 603X coupé, ktorá mala vzniknúť v Bratislave v 60. rokoch. Nestalo sa, no legenda možno ožije.

Slovenskí dizajnéri robia na unikátnom projekte. Chcú vyrobiť auto, aké nemá vo svete obdobu
Zdroj: Maroš Schmidt, Slovenské centrum dizajnu

Do projektu naliali milióny československých korún. A následne ho zastavili. Bez dôvodu, teda oficiálne pre nízku reprezentatívnosť limuzíny. Hneď za ňou mala nasledovať verzia kombi a kupé.

Nestalo sa tak. Sen o prvom slovenskom kupé však po viac ako polstoročí ožíva. A ide naozaj o veľkú udalosť. TATRA 603 X COUPÉ sa dočkala modelu 1:4 a azda bude raz naozaj aj jazdiť.

Pozrite si unikátne fotografie z tvorby modelu 1:4: 

​Skôr ako sa pozrieme na spomínaný model luxusnej slovenskej Tatry, vráťme sa späť do bývalého Československa, do 60. rokov. Závod Tatra Kopřivnice je po Peugeote druhou najstaršou továrňou, kde sa vyrábajú automobily.

Pýchou závodu je slávna Tatra 603, automobil, ktorý je reprezentatívnym služobným vozidlom. Auto vyniká ladnými tvarmi a žne úspechy aj pri súťažiach elegancie.

Československo žije veľkým politickým uvoľnením, ktoré sa prejavuje aj v automobilovom priemysle. Nastupujú odvážne pokusy o inovácie, modernizácie áut. Bratislavský závod Tatra dostáva za úlohu navrhnúť úplne novú Tatru 603.

Auto, ktoré bude pre Československo ikonické, progresívne. Projekt má meno Tatra 603 X. Už od začiatku je jasné, že to bude veľká vec. Návrhy vznikajú v závode Tatra v Bratislave, na štyroch rôznych alternatívach pracujú Otakar Diblík a Ján Oravec.

A ešte Ján Cina.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk