Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2019, 14:51

Megalúpež klenotov a šperkov v Nemecku: Pozrite sa, čo všetko si zlodeji odniesli

​Zlodeji boli evidentne dobre oboznámení s fungovaním objektu a išli na istotu.

Megalúpež klenotov a šperkov v Nemecku: Pozrite sa, čo všetko si zlodeji odniesli
Zdroj: Reuters

Časť zbierok z jednej z najslávnejších klenotníc Európy bola v pondelok nad ránom vykradnutá. Nemecké médiá hovoria o najväčšej lúpeži umeleckých diel v krajine od 2. svetovej vojny.

Šperk so smaragdovým stupienkom, Augustov obelisk, klenoty z jantáru a slonoviny či nádoby zdobené diamantmi: za týmito skvostmi prichádzali do drážďanskej klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) každoročne desaťtisíce milovníkov umenia. Zbierka nevyčísliteľnej hodnoty bola v pondelňajších ranných hodinách vylúpená a páchatelia sú stále na úteku.

V galérii si pozrite, čo všetko zmizlo:

​Zlodeji boli evidentne dobre oboznámení s fungovaním objektu a išli na istotu. Podľa informácií denníka Bild došlo okolo 5. hodiny rannej k prerušeniu dodávky elektrického prúdu v objekte prostredníctvom sabotáže vedenia pod blízkym Augustovým mostom. Zlodeji potom vnikli do objektu, pričom ich nezastavilo ani zamrežované okno.

Pri krádeži sa sústredili na vytipované menšie a ľahšie objekty, zatiaľ čo tie objemnejšie ako obrazy či veľké vázy nechali na mieste. S lupom potom bez povšimnutia objekt opustili.

Z centra Drážďan páchatelia podľa polície odišli autom Audi A6. Voz rovnakého typu neskôr niekto zapálil v podzemnej garáži v severozápadnej časti Drážďan.

Hodnotu ukradnutých predmetov z drážďanskej klenotnice nie je podľa šéfky saských štátnych zbierok možné finančne vyčísliť. Presný súpis ešte hotový nie je. Informácie denníka Bild ale hovoria o asi jednej miliarde eur.

Ticketportal.sk