Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2019, 15:23

Architektka o problémoch Bratislavy: Nákupné centrá vysávajú mestu život, Obchodná pripomína Balkán

  • Celý rozhovor si môžete prečítať v magazíne prečo nie?!, ktorý je dnes - 30. septembra 2019 vložený do Hospodárskych novín.
  • Prečo je v Bratislave taká zlá doprava a ako tento stav riešiť? 
  • Pomôže parkovacia politika? 
  • Ako to vyriešili v Holandsku? 
  • Čo robia s mestom obchodné centrá a prečo je Staré mesto už iba pre turistov? 
  • Ako sa prepracovala medzi holandskú elitu architektov a ktoré sú jej najznámejšie diela? 

Architektka o problémoch Bratislavy: Nákupné centrá vysávajú mestu život, Obchodná pripomína Balkán
Zdroj: archív: T.B. Vítkovej

Rozhovor vznikol ako súčasť podpory projektu CEZAAR 2019. Na stránke www.hnonline.sk prebieha hlasovanie o Cenu verejnosti. Ak chcete podporiť nominované diela, môžete tak urobiť TU

Narodila sa do rodiny dvoch zanietených architektov, a to pravdepodobne predznamenalo aj jej profesionálny osud. Ešte pred Nežnou revolúciou sa vydala a vysťahovala sa za manželom do Holandska.

Tam sa naplno rozvinul jej talent pre detail a krásu. Možno mala šťastie, že okamžite začala pracovať vo vychytených ateliéroch. No zrejme to bol osud. Táňa Buijs Vítková je totiž výnimočná architektka, ktorá má vo svete skvelé meno. Špecializuje sa na univerzitné stavby. Nie je načase postaviť už aj na Slovensku poriadnu školu?

V galérii si pozrite najvýznamnejšie diela architektky: 

Architektúra sa stále berie za mužskú doménu. Prečo to tak podľa vás je?
Jediný dôvod, ktorý si viem predstaviť je, že to vychádza z historickej tradície. Ženy boli vo väčšine povolaní pozadu, a to práve kvôli tradičnému rozdeleniu rolí. Muž zarábal a žena sa starala o deti a domácnosť. Iný dôvod asi neexistuje, ženy sa emancipujú vo všetkých povolaniach, architektúru nevynímajúc.

A existuje delenie architektúry na mužskú a ženskú?
Ani to si neviem predstaviť. Prečo by to tak malo byť? Schopnosti žien sú presne také isté ako mužské. Možno existujú rozdiely medzi tým, ako pracujú ženy a ako muži. Ženy sú asi trpezlivejšie a majú menšie ego.

Nie je to na škodu? V architektúre hrá ego predsa dôležitú úlohu.

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk