Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2019, 13:33

Napriek kritike a odporcom dostala zelenú: Takto bude vyzerať nová dominanta Paríža

Nová parížska dominanta by mala byť hotová do roku 2024.

Napriek kritike a odporcom dostala zelenú: Takto bude vyzerať nová dominanta Paríža
Zdroj: Reprofoto, YouTube/Home & Ideas

Po dlhom súdnom spore dostala v Paríži zelenú výstavba trojuholníkového mrakodrapu. Sto osemdesiat metrov vysoká budova s 42 poschodiami nazvaná "Tour Triangle" sa bude týčiť na južnom okraji francúzskej metropoly a bude v nej okrem iného luxusný hotel a kancelárie.

Nová parížska dominanta by mala byť hotová do roku 2024, kedy sa v meste uskutočnia letné olympijské hry, píše francúzska tlač.

Mrakodrap so "sky barom" na vrchole a kultúrnym centrom navrhli švajčiarski architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron, ktorí stáli napríklad za pekingským olympijským štadiónom známym ako Vtáčie hniezdo.

Ako bude kontroverzna, ale úchvatná stavba vyzerať si pozrite vo videu:

Stavba, ktorá by mala začať budúci rok, bude stáť pol miliardy eur a vznikne vďaka nej asi 5 000 pracovných miest. Podľa francúzskej tlače nebola v Paríži postavená od výstavby Montparnasskej veže v roku 1972 žiadna podobne vysoká budova.

Trojuholníkovú vežu kritizovali miestni obyvatelia a predovšetkým ekológovia, pretože podľa nich bude budova ekologicky veľmi náročná a na okolie bude mať negatívny dopad. Tri organizácie sa preto obrátili na správny súd, ktorý však ich sťažnosť v pondelok zamietol.

Kontroverzný projekt už v roku 2014 odmietla parížska radnica, neskôr ho v pozmenenej verzii tesnou väčšinou schválila.