Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2019, 10:08

Aj cestovať sa dá štýlovo. Pozrite si električku, ktorá získala prestížne svetové ocenenie

  • Modrá električka pre Prahu bola ocenená medzinárodnou porotou.
  • T3 Coupé konkurovala účastníkom z 55 krajín sveta. Viac ako 5 500 produktov posudzovalo 40 nezávislých odborníkov.
  • "Sú to dva splnené sny. Prvý, že som mohla navrhnúť novú električka, ktorá sa skutočne vyrobila a jazdí a druhý, že sa ľuďom tá električka páči a funguje," hovorí dizajnérka.
Aj cestovať sa dá štýlovo. Pozrite si električku, ktorá získala prestížne svetové ocenenie
Zdroj: Petr Ludvíček

Porota medzinárodnej súťaže Red Dot Design Award, ktorá sa každoročne koná v nemeckom Essene, tento rok ocenila český výrobok. Jednu z cien Red Dot 2019 získala vyhliadková električka pre Prahu T3 Coupé zo štúdia dizajnérky Anny Marešovej.

Išlo o cenu Red Dot Honourable Mention 2019 za mimoriadny počin v dizajne a konštrukcii produktu. "Ide o premyslené riešenia a veľmi detailné a kvalitné spracovanie," hovorí profesor Peter Zec zakladateľ a prezident Red Dot Award.

Nová vyhliadková električka, umiestnená v pražskej Vozovni Střešovice, bola po prvý raz uvedená do prevádzky vlani na jeseň 2018. Výnimočné dielo si pozrite v galérii:

"Nie je určená na pravidelné linky, ale je možné si ju od Dopravného podniku hlavného mesta Prahy prenajať na okružné a vyhliadkové jazdy," hovorí dizajnérka Anna Marešová.

V kategórii Product design 2019 zaujala medzinárodnú porotu konceptom, ktorý vychádza z tradície pôvodných vozidiel typu Tatra T3. Marešová posunula legendárnu električku do kontextu dneška.

T3 Coupé konkurovala účastníkom z 55 krajín sveta. Viac ako 5 500 produktov posudzovalo 40 nezávislých odborníkov, profesionálnych dizajnérov, profesorov z univerzít z celého sveta a odborných novinárov.

"Sú to dva splnené sny. Prvý, že som mohla navrhnúť novú električka, ktorá sa skutočne vyrobila a jazdí a druhý, že sa ľuďom tá električka páči a funguje. To je pre dizajnéra tá najlepšia spätná väzba. A takto vnímam aj cenu Red Dot. Mám z nej naozaj veľkú radosť a vážim si, že ma Dopravný podnik oslovil. Skvelá bola súčinnosť hlavne s inžiniermi a technikmi. Vďaka tomu sme električku mohli spoločne doladiť do posledného detailu," reaguje na ocenenie česká dizajnérka Anna Marešová.

Koncept a návrh pochádza zo štúdia Anna Marešová designers a celý projekt vrátane návrhu až po kompletnú výrobu vozidla trval dva roky.

"Nadväzujeme na to najlepšie z našich tradícií. Naše produkty sa po práve vracia na svetový trh," pripomína Ján Šurovský, technický riaditeľ Dopravného podniku hlavného mesta Prahy.

Ticketportal.sk