Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2018, 11:00

Vyhliadková veža, ktorá u nás nemá obdobu. Autori chceli rozmazať vzťahy medzi prírodou a umelým prostredím

Inšpiráciou pre návrh vyhliadkovej veže je samotná príroda, ktorá je definovaná vnútornými vzťahmi živých a neživých zložiek

Vyhliadková veža, ktorá u nás nemá obdobu. Autori chceli rozmazať vzťahy medzi prírodou a umelým prostredím
Zdroj: Erik Tomašek

Hospodárske noviny sú mediálnym partnerom Ceny za architektúru CE-ZA-AR. O Cenu verejnosti môžete hlasovať TU.

Zdroj: CE-ZA-AR 2018

​Prvotné plány postaviť vyhliadku pochádzajú z roku 1995. Od jari je táto unikátna rozhľadňa, ktorá sa týči na Dubni neďaleko Žiliny, otvorená. A hneď si získala obľubu turistov aj miestnych. 

Inšpiráciou pre návrh vyhliadkovej veže je samotná príroda, ktorá je definovaná vnútornými vzťahmi živých a neživých zložiek. Tento harmonický súlad protipólov vytvára plynulý systém nášho životného prostredia.

Veža sa snaží stať súčasťou tohto systému a rozmazať hranice medzi prírodným a umelým prostredím. "V návrhu sa vzťah medzi prírodou a architektúrou smerom nahor postupne rozvíja. Konštrukcia sa vizuálne rozpúsťa do okolia, čím sa veža stáva symbolickým putom medzi nebom a zemou," hovoria jej tvorcovia architekti Ladislav Vikartovský a Gábor Nagy. 

​Architektonické tvarové a výrazové riešenie stavby je v jednoduchej geometrickej forme kvádra s obĺžnikovým pôdorysom. Samotný objekt je umiestnený vedľa turistického chodníka s orientáciou dlhšej strany vyhliadkovej plošiny na panorámu mesta Žilina.

Pri vstupe do veže je vytvorený krytý priestor s drevenou lavicou pre posedenie a oddych návštevníkov. Na stenách sú umiestnené informačné tabule o prírodných pozoruhodnostiach a je možné načerpať zaujímavé znalosti o histórii okolia.

Pozrite si nádherné fotografie veže nad Žilinou: 

​Autori dbali na to, aby sa k veži dalo pohodlne dostať a aby nemala veľké nároky na prevádzku a údržbu. "Predpokladá sa len kosenie trávnikov, kontrola poriadku a čistoty a prípadné odstraňovanie odpadkov a poškodení." 

Ak chcete podporiť Vyhliadkovú vežu na Dubni a hlasovať za toto dielo v súťaži Hospodárskych novín o Cenu verejnosti, môžete tak urobiť TU. 

Vyhliadková veža na Dubni, Žilina
Kategória: Občianske a priemyselné budovy
Autori: Gábor Nagy, Ladislav Vikartovský
Autor fotografie: Erik Tomašek

Ticketportal.sk