Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2018, 11:28

Rapídna premena pred a po: Otvorili newyorskú stanicu metra zničenú pri útoku z 11. septembra

  • Po takmer 17 rokoch v New Yorku znovu otvorili stanicu metra, ktorá bola zničená 11. septembra 2001 pri teroristickom útoku na USA.
  • Informovala o tom v nedeľu spravodajská stanica BBC.
Rapídna premena pred a po: Otvorili newyorskú stanicu metra zničenú pri útoku z 11. septembra
Zdroj: TASR/AP

Stanica metra Cortlandt Street linky 1 bola pochovaná pod troskami po náraze lietadiel do budov newyorského Svetového obchodného centra (WTC) prezývaných Dvojičky. Prvý vlak na novej stanici metra, ktorú premenovali na WTC Cortlandt, zastavil v sobotu napoludnie.

Akou zmenou stanica prešla a aj to, v akom devastačnom stave bola tesne po útokoch z 11. septembra si pozrite v galérii:

BCC pripomenula, že pri teroristickom útoku v roku 2001 prišlo o život takmer 3000 ľudí a tisícky ďalších utrpeli zranenia. Oprava novej stanice newyorského metra, ktorá podľa amerického denníka New York Times stála 181,8 miliónov dolárov, si vyžiadala úplne nový strop a bolo potrebné vymeniť koľaje v dĺžke 365 metrov.

Na stanici tiež nainštalovali moderný ventilačný systém. Steny sú zdobené bielou mramorovou mozaikou s textom z Deklarácie nezávislosti Spojených štátov a Všeobecnej deklarácie ľudských práv OSN z roku 1948.