Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2018, 12:14

Ľudia chcú minúť peniaze premyslenejšie. Investujú do stotisícových kabeliek, tvrdí expertka

Ľudia, ktorí investujú do luxusných kabeliek, sú novodobými zberateľmi umenia, tvrdí expertka aukčnej siene Christie's.

Ľudia chcú minúť peniaze premyslenejšie. Investujú do stotisícových kabeliek, tvrdí expertka
Zdroj: Christie ´s

V londýnskej pobočke Christie's bola nedávno za 162 tisíc libier (184.735 eur) vydražená desať rokov stará kabelka z krokodílej kože značky Hermès so zámkom z bieleho zlata a diamantov.

​Padol tým európsky rekord za kabelku predanú v aukcii. Rachel Koffskyová, ktorá má v Christe´s na starosti tašky a doplnky, povedala britskému denníku The Telegraph, že tento druh predmetov ide na odbyt veľmi dobre.

Je to podľa nej dané rastúcim dopytom po "umeleckých kúskoch, ktoré možno aj nosiť". "Vlani sa predali kabelky za dva milióny libier (takmer 2,3 milióna eur), tento rok už skoro za tri milióny (3,4 milióna eur). A dva roky po sebe bol pokorený európsky rekord za kabelku," povedala Koffskyová.

Kým väčšine ľudí sa nepáči predstava, že by si na nákup vzali kabelku za 100 tisíc libier (114 tisíc eur), podľa predstaviteľky Christie´s by nemali váhať a aj takéto drahé doplnky bežne nosiť.

Ženy teraz považujú svoje zbierky kabeliek nielen za investíciu, ale aj za odraz svojej osobnosti, myslí si Koffskyová. Investori v súčasnosti prahnú najmä po kultových "birkinkách", teda kabelkách pomenovaných po britskej herečke a speváčke Jane Birkinovej, ktoré patria medzi najluxusnejšie na svete.

V Číne na konci mája padol svetový rekord za kabelku, ktorá je imitáciou krokodílej kože. Predala sa v prepočte za takmer 291 tisíc eur.

"Existuje stále väčšie povedomie o tom, ako sú tieto kabelky cenné. Ľudia ich preto berú vážnejšie, chcú minúť svoje peniaze premyslenejšie," povedala expertka z Christie. Podľa nej chcú investovať do kabeliek, ktoré majú svoju hodnotu, ktorá postupom času ešte porastie.

Ticketportal.sk