Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2018, 10:50

Váza ležala na povale domu a priniesli ju v krabici od topánok. V aukcii ju vydražili za milióny eur

Za 16,2 milióna eur vydražili v Paríži v aukčnej sieni Sotheby's čínsku vázu z 18. storočia.

 Váza ležala desaťročia zabudnutá na povale vidieckeho domu, informovala agentúra AFP.

Dielo vytvorili v dielni, ktorá pracovala pod patronátom cisára Čchien-lunga, piateho panovníka mandžuskej dynastie Čching. Získal ju čínsky záujemca, ktorý sám organizuje dražby.

Čiastka, ktorú zaplatil sa stala "rekordom za dielo predané Sotheby's v Paríži a rekordnou sumou, za ktorú predali vo Francúzsku artefakt z porcelánu," informoval aukčný dom.

Pred dražbou odhadovali cenu na 500 až 700 tisíc eur. Perfektne zachovalú vázu zdobí polychrómovaný dekor, v ktorom prevládajú ružové tóny. Krajinu zapĺňajú daniele, žeriavy, borovice a vrcholky hôr zahalené hmlou.

"Je to jediná váza s takýmito detailami, o ktorej vieme. Ide o mimoriadne umelecké dielo. Jej nález sa dá prirovnať k tomu, keby teraz niekto objavil Caravaggia," zdôraznil počas prezentácie predmetu Olivier Valmier, dražiteľ, ktorý sa špecializuje na ázijské umenie. 

Predchádzajúci majiteľ vázu priviezol do Sotheby's v krabici na topánky. Do Francúzska sa dostala na konci 19. storočia. Až doteraz ležala na povale domu. Patrila rodine, ktorá ani netušila, o aký poklad ide.

Ticketportal.sk