Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2018, 00:01

Preneste si dovolenku domov. Stačí na to pár trikov

Ako si zariadiť interiér v dovolenkovom duchu? Vyskúšajte námornícky štýl.

Preneste si dovolenku domov. Stačí na to pár trikov
Zdroj: Pixabay

Nemôžete sa dočkať leta a radi by ste sa už teraz cítili ako na dovolenke pri mori? Stredomorský štýl vám vyčaruje pohodovú prázdninovú atmosféru teplých krajín aj u vás doma.

Dovolenková atmosféra, závan sviežeho mora, odlesky zlatistého piesku, to je námornícky štýl. Navodí tú správnu pohodu a romantickú idylku. V európskych interiéroch síce nie je častým a dominantným, no zmena čo i len jednej miestnosti či zákutia v byte vám prinesie príjemné oživenie. A to nielen počas leta.

Tak trochu elegantný námornícky štýl bývania perfektne dopĺňajú materiály, ktoré nie sú dokonalé a vyzerajú, akoby sa na nich podpísal zub času. Napríklad ošúchaný lak, povrchy s patinou, nábytok s nedokonalosťami v podobe obitých rohov či vyblednutého dreva.

Všade samá modrá – toto pravidlo neplatí

Nie všade, kam sa pozriete, musia na vás kričať odtiene modrej. V námorníckom štýle je síce modrá vítaná, no stačí, ak zvolíte jednotlivé kúsky nábytku či doplnkov v tejto farbe. Skúste to napríklad kreslom, pohovkou, posteľou alebo zvoľte modré doplnky ako deky, vankúše, závesy a iné.

Ak máte odvahu, siahnite po modrej stene. Tmavomodrá perfektne vynikne s bielou. Skúste na farebnú stenu namaľovať biele námornícke tvary alebo použite hotovú tapetu.

Najľahšie sa námornícky štýl aplikuje do kúpeľne, kde o modrú nie je núdza. Nemusíte hneď prerábať celú miestnosť, stačí, ak použijete doplnky. Napríklad prútený nábytok z ratanu sa vďaka svojej prirodzenosti hodí do tohto štýlu. Mosadzné úchytky tiež urobia dobrý dojem a ani doplnky v tvare mušieľ či morských sietí nezostanú nepovšimnuté.

Čo ešte vyčaruje námornícku atmosféru si pozrite v galérii:

​Existuje niekoľko námorníckych štýlov bývania. Rozlišujú sa podľa toho, aký nábytok v miestnosti prevláda a akú celkovú atmosféru interiér odráža. Zamerať sa môžete na tieto:

Stredomorský

Zdroj: Flickr

​Na výber je grécky štýl s typickým kontrastom modrej a snehobielej alebo provensálsky s jemnejšími pastelovými odtieňmi.

Tropický až koloniálny

Zdroj: Pixabay

​Štýl z dávnych pirátskych lodí odrážajúci nové objavy.

Moderný pobrežný

S puncom glamour a luxusu.

Severský pobrežný

Zdroj: Pixabay

​Škandinávsky štýl s chladnou škálou farieb, doplnený o teplo kozubu.